Zamiast o zen pomyślcie o matematyce cząstek elementarnych!

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2012 16:26
- Mechanizm Higgsa wymyślono dla oddziaływań elektrosłabych. A potem przyszedł pomysł, że wszystkie cząstki są bezmasowe, a tylko bozon Higgsa nadaje im masę. To bardzo piękne uproszczenie matematyczne, które skłania do medytacji mistycznych - mówi Aleksy Bartnik, gość Dwójki.
Audio
Symulacja zobrazowania obecności, powstałego w wyniku kolizji dwóch wysokoenergetycznych protonów, bozonu Higgsa w detektorze CMS w LHC.
Symulacja zobrazowania obecności, powstałego w wyniku kolizji dwóch wysokoenergetycznych protonów, bozonu Higgsa w detektorze CMS w LHC.Foto: mat. prasowe/CERN

Odkrycie cząstki, zwanej też bozonem Higgsa, ma wyjątkowe znaczenie dla dalszego rozwoju fizyki, jest zwieńczeniem tak zwanego Modelu Standardowego budowy wszechświata. Naukowcy z ośrodka Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych odkryli cząstkę zgodną z charakterystyką bozonu Higgsa (ogłoszono te wyniki miesiąc temu). Poziom błędu wedle najnowszych doniesień zmalał do 6 sigma.

- Ta cząstka zachowuje się jak bozon Higgsa, pachnie jak Bozon Higgsa, ale pewności, czy to jest bozon Higgsa nie mamy. Musimy zrobić dalsze pomiary - mówi prof. Aleksy Bartnik. Problemem jest to, że nie mamy obecnie innego niż LHC instrumentu, w którym można przeprowadzić inne doświadczenia, które mogłyby potwierdzić istnienie bozonu Higgsa. Poradzono sobie z tym w ten sposób, że doświadczenia z użyciem LHC przeprowadzały dwa niezależne zespoły, dwoma różnymi metodami. Obie metody dały te same wyniki.

- Nie badamy Wszechświata dla jakichkolwiek korzyści – podkreśla prof. Bartnik. – Nauka to nie inżynieria. Nie szukamy Higgsa, by zbudować lepszy telewizor. Robimy to z czczej ciekawości.

Higgsa spodziewaliśmy się od pewnego czasu. Tymczasem LHC, w którym przeprowadzono doświadczenia, prowadzące do odkrycia bozonu Higgsa, można przeprowadzić zderzenia, prowadzące do odnalezienia cząstek ciemnej materii (nieznanego dotąd składnika Kosmosu, wiemy o jej istnieniu dzięki pośrednim obserwacjom wyniku jej grawitacyjnego oddziaływania).

- To znacznie ciekawsze, niż Higgs. LHC może odkryć cząstki przewidziane przez modele supersymetryczne. Mogą istnieć cząstki o niewielkich masach, słabo oddziałujące ze zwykłą materią. To wielka nadzieja… - rozmarzył się prof. Bartnik.

W audycji Hanny Marii Gizy wystąpił również prof. Andrzej Sołtan, który wyjaśniał kosmologiczne aspekty ostatnich dokonań fizyków.

krzk

 

Czytaj także

To może być klucz do odkrycia tajemnic Wszechświata

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2012 18:32
Aksjon to poważny kandydat na cegiełkę budującą ciemną materię. Czy ta subatomowa cząstka niebawem przyćmi blask bozonu Higgsa, znalezionego kilka dni temu przez fizyków?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co po Higgsie?

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2012 15:01
Na początku lipca naukowcy poinformowali o odkryciu tzw.bozonu Higgsa, cząstki poszukiwanej od ponad 40 lat, która odpowiada za nadawanie masy we Wszechświecie. Czy fizycy nie będą więc mieli wkrótce czego badać?
rozwiń zwiń