X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Od nich uczyli się Rzymianie. Tajemnice Etrusków

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2013 13:00
Ich sztuka, mitologia i organizacja społeczna należą do fundamentów naszej kultury. Skąd przyszli i jaki wpływ faktycznie wywarli na naszą cywilizację? O Etruskach rozmawialiśmy w audycji "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego".
Audio
  • Od nich uczyli się Rzymianie. Tajemnice Etrusków (Dwójka/Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego)
Chimera z Arezzo z V w. p.n.e. jest jednym z najbardziej znanych przykładów sztuki etruskiej
Chimera z Arezzo z V w. p.n.e. jest jednym z najbardziej znanych przykładów sztuki etruskiejFoto: Wikipedia domena publiczna

Herodot, grecki historyk z V wieku p.n.e., tak pisał o Etruskach: "Za króla Atysa, syna Manesa, nawiedził całą Lidię wielki głód. (...) król podzielił wszystkich Lidyjczyków na dwie części i jednej kazał ciągnąć losy na pozostanie w kraju, drugiej - na emigrację. I nad tą częścią, której los dał pozostać na miejscu, wyznaczył sam siebie jako króla, nad emigrantami zaś swego syna, który nazywał się Tyrrenos. Po losowaniu więc jedni z nich wywędrowali z kraju, udali się do Smyrny, port nad Morzem Egejskim w dzisiejszej Turcji, i pobudowali sobie statki. Na nie włożyli całe ruchome mienie, jakie było im potrzebne i odpłynęli, aby poszukać sobie ziemi i środków do życia. W końcu, minąwszy wiele ludów, przybyli do Umbrów, gdzie założyli miasta i po dziś dzień mieszkają. Nazwę Lidyjczyków zastąpili inną, wziętą od imienia królewskiego syna, który ich tu przywiódł: od niego tworząc swe miano, nazwali się Tyrrenami".

To jedna z najpopularniejszych teorii na temat pochodzenia tajemniczego ludu oraz cywilizacji Etrusków. Za Azją Mniejszą przemawiać miałyby badania genetyczne zachowanych szczątków ludzkich, przeprowadzone w 2007 roku, oraz nowsze analizy DNA etruskiego bydła. Problem w tym, że zwierzęta hodowlane mogłyby przecież być przedmiotem handlu, a najświeższe badanie niemal wykluczyły lidyjskie pochodzenie. Inne teorie mówią o Etruskach jako o autochtonach północnej Italii albo sugerują, że przybyli oni z północy Europy. Nie brakuje i takiej, że to w istocie... Gruzini.

W wyjaśnieniu zagadki nie pomagają badania lingwistyczne, bowiem etruski zdaje się w ogóle nie mieć wiele wspólnego ze znanymi w naszym rejonie świata językami. Czyżby bohaterowie "Klubu Ludzi Ciekawych Wszystkiego" mieli pochodzić spoza kręgu indoeuropejskiego? - Trudno cokolwiek wyrokować, bowiem odczytywanie tekstów etruskich wciąż trwa - mówiła goszcząca w audycji Hanny Marii Gizy historyk sztuki Iwona Żółtkowska.

- Istnieje szansa, że odkryjemy odpowiedź na wszystkie te pytanie w źródłach łacińskich - powiedział z kolei historyk starożytności, Alfred Twardecki. - Trzech królów rzymskich było przecież Etruskami, a ich język powszechnie tam znano. Później cesarz Klaudiusz napisał nawet, dziś zaginiony, słownik łacińsko-etruski. Granica między tymi kulturami mogła być bardzo płynna - dodaje.

Nasze szczególne zainteresowanie Etruskami wynika właśnie z faktu, iż prawdopodobnie wywarli oni wielki wpływ na Rzymian, a więc pośrednio - na nowożytną cywilizacją europejską. Rzymianie zawdzięczają im mitologię i obrzędowość, być może również organizację społeczną. Niewykluczone, że cywilizacja rzymska jest po prostu kontynuacją cywilizacji etruskiej -  pod inną nazwą i z innym językiem...

Co ciekawe, niemal większość danych archeologicznych na temat tajemniczego ludu pochodzi z grobowców. - Nie możemy badać miast etruskich miast, gdyż większość z nich jest zamieszkana po dziś. Trudno byłoby zburzyć na przykład Florencję... - wyjaśnia archeolog, profesor Elżbieta Jastrzębowska. Trzeci gość Hanny Marii Gizy mówił także, co do legendy Etrusków wniosły ostatnie - pochodzące z września tego roku - odkrycia archeologiczne w Italii.

Zachęcamy do wysłuchania nagrania "Klubu Ludzi Ciekawych Wszystkiego.

Zobacz więcej na temat: archeologia Rzym SZTUKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy Romulus i Remus założyli Rzym?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2019 06:05
Według legendy ich ojcem był Mars, matką - kapłanka Westy, skazana na celibat. Za złamanie zakazu zakopano ją żywcem. Oni mieli zostać utopieni w rzece. Tak zaczyna się historia Romulusa i Remusa, o których legenda głosi, że dali początek Rzymowi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczęśliwi bogowie Skandynawów

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2013 12:00
- Świat tych mitów to świat przepiękny, pełen gorących uczuć, wspaniałych krajobrazów i ciekawych ludzi - mówił w Dwójce historyk prof. Leszek Słupecki. O skandynawskiej mitologii dyskutowaliśmy w "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego".
rozwiń zwiń