Thietmar. Czy niemiecki kronikarz był wrogiem Słowian?

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2018 15:00
To on dokładnie zrelacjonował Zjazd Gnieźnieński i przebieg wojen cesarza Henryka II z Bolesławem Chrobrym. Czy robił to jednak obiektywnie? - Wymagamy od niego, by realizował racje stanu Piastów. Nie oczekujmy tego - podkreślał prof. Jacek Banaszkiewicz w Dwójkowej dyskusji o Thietmarze.
Audio
  • Posłuchaj dyskusji o Thietmarze (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Wizerunek biskupa Thietmara, katedra w Merseburgu
Wizerunek biskupa Thietmara, katedra w Merseburgu Foto: PAP/DPA/Hendrik Schmidt

Z jednej strony za Polanami z oczywistych względów nie przepadał: w bitwie pod Cedynią, prowadzonej przez brata Mieszka I Czcibora, ledwo uszedł z życiem jego ojciec Zygfryd von Walbeck. - Był wychowany w duchu pogranicznej walki ze Słowianami - przypominał prof. Tomasz Jasiński. W kronice Thietmara znajdziemy też nieprzychylne komentarze dotyczące Bolesława Chrobrego.

Z drugiej strony jednak, co zaznaczał w audycji prof. Jacek Banaszkiewicz, zasługą biskupa z Merseburga jest choćby to, że "mówił dobrze o rodzinie Mieszka". Również o samym księciu wypowiadał się w sposób daleki od niechęci. - Czy wróg może tak powiedzieć o Mieszku? - komentował prof. Jacek Banaszkiewicz przywołany przez siebie fragment kroniki.

Jakie jest zatem źródło animozji Thietmara w stosunku do Chrobrego? Kim w jego oczach byli Słowianie? W którym momencie, pisząc swoją kronikę, znalazł się "na granicy fałszerstwa"? Czy prawdą jest, że został oddany do służby kościelnej z powodu "zeszpeconej twarzy"? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście: prof. Tomasz Jasiński (historyk mediewista, UAM) i prof. Jacek Banaszkiewicz (historyk mediewista, PAN)

Data emisji: 15.12.2018

Godzina emisji: 16.00

Czytaj także

Dynastia. Najdziwniejsze opowieści o Piastach

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2017 13:00
W audycji "Kryzys wieku średniego" o zagadkowych narracjach związanych z Piastami rozmawialiśmy z drem Pawłem Żmudzkim z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń