Trzej Królowie podróżują po Europie

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2014 10:00
- Historia "Pokłonu Trzech Króli" pokazuje, jak bardzo obraz ten był ceniony, i to przez długi czas po jego powstaniu - mówiła w Dwójce dr Grażyna Bastek o niezwykłych losach dzieła Jana Gossaerta, czołowego reprezentanta italianizmu w malarstwie niderlandzkim XVI wieku.
Audio
  • Dr Grażyna Bastek opowiada o "Pokłonie Trzech Króli" Jana Gossaerta (Jest taki obraz/Dwójka)
Pokłon Trzech Króli, obraz Jana Gossaerta
"Pokłon Trzech Króli", obraz Jana GossaertaFoto: Wikipedia/domena publiczna

Jan Gossaert (zwany Mabuse) był nadwornym malarzem książąt Burgundii. Zafascynowany włoską sztuką, którą ujrzał podczas wyprawy do Florencji i Rzymu w latach 1508-1509, zaczął komponować i malować na włoską modłę. Tworzył głównie obrazy religijne i mitologiczne oraz portrety, zajmował sie też grafiką. Swoje prace sygnował "Jennin Gossart" lub "Joannes Malbodius". Zachowało się ok. 80 jego obrazów oraz liczne rysunki (studia anatomiczne, akty, widoki klasycznej architektury).
W audycji "Jest taki obraz" dr Grażyna Bastek opowiadała o jego dziele "Pokłon Trzech Króli".

- Głęboko religijny obraz Jana Gossaerta został zamówiony prawdopodobnie przez Daniela van Boechouta do nieistniejącego już dzisiaj opactwa w Geraardsbergen niedaleko Brukseli - mówiła dr Grażyna Bastek. - "Pokłon Trzech Króli" był w głównym ołtarzu w rodzinnej kaplicy dostojnika aż do początku XVII w. W 1600 r. władcy hiszpańskich Niderlandów, Albert i Izabela, w drodze do Brukseli zajechali do opactwa. Zachwycili się tym obrazem i zakupili go.

Dzieło przeniesiono do kaplicy pałacowej rezydencji królów w Brukseli. Pozostał tam na długo. - Dopiero później, gdy zaczęto demolować kaplicę ocalałą ze spalenia pałacu w XVIII w., obraz, uratowany przez ówczesnego gubernatora Brukseli, trafił na rynek sztuki - opowiadała dr Bastek, dodając, że dalsze losy płótna były dość skomplikowane...

Audycję prowadził Michał Montowski.

mc/jp

Zobacz więcej na temat: malarstwo
Czytaj także

Agnolo Bronzino o czasie i miłości

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2013 13:24
Dzieło włoskiego malarza doby manieryzmu – "Alegoria czasu i miłości" – będzie tematem kolejnej audycji z cyklu "Jest taki obraz".
rozwiń zwiń
Czytaj także

W cieniu włoskiej ulicy Giorgia de Chirico

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2013 10:00
De Chirico był zafascynowany placami we włoskich miasteczkach. Lubił uwieczniać je w pełnym słońcu. Jednak w ten pełen ładu pejzaż wprowadzał element niepokoju. O jednym z jego najsłynniejszych dzieł o tej tematyce "Melancholia i tajemnica ulicy" opowiadała w Dwójce dr Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Wróblewski i surrealistyczna egzekucja

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2013 12:00
Audycję "Jest taki obraz" poświęciliśmy dziełu Andrzeja Wróblewskiego pt. "Rozstrzelanie VIII (surrealistyczne)", jednemu z najbardziej znanych obrazów malarza.
rozwiń zwiń