REKLAMA

"Pala di San Giobbe". Arcydzieło weneckiego Quattrocenta

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2019 11:00
W audycji "Jest taki obraz" dr Grażyna Bastek opowiedziała o obrazie "Ołtarz San Giobbe" nazywanym także "Madonną z Dzieciątkiem w otoczeniu świętych" (Sacra Convarsazione).
Audio
  • "Pala di San Giobbe". Arcydzieło weneckiego Quattrocenta (Jest taki obraz/Dwójka)
Giovanni Bellini Ołtarz San Giobbe
Giovanni Bellini "Ołtarz San Giobbe"Foto: Wikimedia/domena publiczna

Nieco na uboczu głównego szlaku, za mostem Tre Archi w weneckiej dzielnicy Cannaregio stoi renesansowy kościół o skromnej elewacji. Kościół  pod wezwaniem św. Hioba i Bernardyna ze Sieny został ukończony w 1487 roku i już niebawem wyposażono go w najwyższej klasy obrazy ołtarzowe. Obok siebie, na bocznej  ścianie nawy, znalazły się tam dzieła Marca Basaitiego, Vittore Carpaccia i Giovanniego Belliniego. Do dzisiaj wiszą w swoim towarzystwie, tyle że od 1815 roku w Muzeum Akademii. W kościele pozostały ich eleganckie, kamienne ramy, zaprojektowane tak, aby korespondowały z kompozycjami obrazów. Obramienie „Pala di San Giobbe” Giovanniego Belliniego stwarza złudzenie, jakby postaci zgromadzone wokół tronu Madonny znajdowały się w przestrzeni pomiędzy dwiema parami pilastrów – jedną, namalowaną w głębi obrazu i drugą, wyrzeźbioną przed licem malowidła. Dzięki temu iluzjonistycznemu zabiegowi wydaje się, że przedstawiona w obrazie „Sacra Conversazione” (obcowanie świętych wokół Madonny) odbywa się wewnątrz kościelnej kaplicy.

To pierwotne założenie zostało całkowicie utracone, obraz Belliniego wisi w weneckiej Akademii bez ramy i ze ściętym półokrągłym zwieńczeniem. W kościele natomiast w oryginalne ramy wstawiona jest reprodukcja, odtwarzająca pierwotne, iluzjonistyczne concetto.

Jednak obraz Belliniego, chociaż okaleczony, to arcydzieło weneckiego Quattrocenta. Monumentalne postaci świętych w skupieniu otaczają Madonnę z Dzieciątkiem na kolanach. U stóp jej tronu trzej aniołowie grają muzykę niedostępną dla  ludzkich uszu. Obraz jest zapowiedzią czasów, w których anielska muzyka i obcowanie ze świętymi będzie przywilejem zbawionych.

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadził: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek (historyk sztuki)

Data emisji: 20.01.2019

Godzina emisji: 11.00

mko/bch

Czytaj także

Nosorożec w Wenecji na obrazie Pietra Longhi

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2019 10:00
- Nie jest to pierwszy portret nosorożca w malarstwie europejskim, bo znany wizerunek takiego zwierzęcia namalował Dürer w 1515 roku. Portret Clary powstał zaś w 1751 roku na zamówienie weneckiego arystokraty - mówiła dr Grażyna Bastek o dziele "Prawdziwy portret nosorożca".
rozwiń zwiń