X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"One Nation Under CCTV". Banksy i jego znak firmowy

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2019 12:00
Najsłynniejszy streetartowiec na świecie starannie ukrywa swoją tożsamość, tak, jak robią to "zwykli" grafficiarze, aby uniknąć kary za umieszczanie swoich dzieł w przestrzeni publicznej i bez pozwolenia. Jednak w jego przypadku to szersza strategia...
Audio
  • "One Nation Under CCTV". Banksy i jego znak firmowy (Jest taki obraz/Dwójka)
Mural Banksyego One Nation Under CCTV (Jeden naród pod kamerami przemysłowymi)
Mural Banksy'ego "One Nation Under CCTV" (Jeden naród pod kamerami przemysłowymi)Foto: chrisdorney/Shutterstock

Prowokacje Banksy’ego balansują na granicy prawa, albo go wręcz przekraczają, a jedocześnie stał się cenną "marką". Jego dzieła sprzedawane są na aukcjach za ogromne sumy. W dodatku sam kpi ze swojej sławy i powodzenia, zarówno w filmie "Wyjście przez sklep z pamiątkami", jak i w komentarzach do swoich prac – "nie wiem, czemu ludzie kupują te gówna za takie pieniądze".

Jednak w ironii artysty leży jego siła. Wyśmianie paradoksów i grzechów współczesności jest w jego rękach lepszą, cenniejszą bronią niż polityczne, czy socjologiczne analizy. Banksy jest pacyfistą, celnie wskazuje grzechy kapitalizmu, polityki, kultury.

"Jeden naród pod kamerami przemysłowymi" (One Nation Under CCTV) to siedmiometrowy mural, który Banksy umieścił na bocznej ścianie budynku wykorzystywanego przez Royal Mail przy Newman Street w Londynie. Po dwiema prawdziwymi kamerami, kontrolującymi boczną fasadę budynku poczty i przylegające do niego podwórko, umieścił ogromy napis: "One Nation Under CCTV". Napis "nanoszony" jest przez stojące na drabince dziecko w czerwonej bluzie. Akcję filmuje z dołu policjant, a jego pies szczeka. Mural dopasowany jest do zastanych elementów – kamer, czujek, ale też czerwonych kontenerów na śmieci i płotu. Co w tym ironicznego? Może to, że Banksy krytykujący powszechną inwigilację mieszkańców wielkich miast, stworzył ogromnych rozmiarów mural tuż pod kamerami, które przed takimi zdarzeniami mają chronić? A może były tylko atrapami?

Mural z Newman Street już nie istnieje, przetoczyła się wokół niego wielka batalia na przełomie 2008 i 2009 roku. Wygrała ją rada miejska Westminsteru nakazująca usunąć graffiti ze ściany. Może lepiej byłoby mural zdjąć ze ściany i sprzedać, przeznaczając zyski na cele komunalne? Tak się jednak nie stało, a Banksy do dzisiaj zarabia na sprzedaży zdjęć z "One Nation Under CCTV".

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadził: Michał Montowski 

Gość: dr Grażyna Bastek

Data emisji: 2.06.2019

Godzina emisji: 11.00

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak