Polskie Radio
Section05
graffiti

Cenne zabytki są bezmyślnie niszczone przez turystów. Jak temu przeciwdziałać?

Rzeźbienie swoich inicjałów albo miłosnych wyznań na starożytnych zabytkach ma wielowiekową tradycję. Nie zmienia to jednak faktu, że jest uznawane za wandalizm i zabronione. Jednak wakacyjny nastrój zdecydowanie sprzyja takim zachowaniom: ostatnio 17-latek z Niemiec wyrył swoje inicjały na ścianie rzymskiego Koloseum. Teraz czeka go sroga kara.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA graffiti zabytki ochrona Justyna Grabarz Trójka

Graffiti: prawdziwa sztuka czy bohomazy szpecące mury?

Mają różną formę: od mniej lub bardziej skomplikowanych znaków czy słów po zajmujące całe ściany murale. Graffiti stały się nieodłącznym elementem miasta, choć nie przez wszystkich akceptowanym: tam, gdzie jedni widzą interesującą sztukę ulicy, dla innych wciąż są jedynie przejawem wandalizmu. Warto jednak pamiętać, że np. dzieła Banksy'ego, legendy street artu, sprzedawane są za miliony dolarów.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA graffiti Józef Niewiarowski Łukasz Sobolewski Trójka Banksy

"Murale Szczecina" – historia sztuki ulicy na fotografiach

"Murale Szczecina" to album popularyzujący najciekawsze przykłady street artu na terenie tego miasta. Z zawartych w nim wywiadów, które redaktorzy Anna Ciabach i Stanisław Ruksza przeprowadzili z artystami takimi jak m.in. Lump, Kraz i Mariusz Waras, wyłania się opowieść o szczecińskiej sztuce miejskiej kilku ostatnich dekad. Publikacji towarzyszy mapa, z którą łatwiej będzie odnaleźć najciekawsze przykłady szczecińskiego malarstwa ściennego.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Trójka SZTUKA miasto Szczecin graffiti album fotografia rozmowa Katarzyna Cygler

Arkadiusz Andrejkow: interesują mnie historie zwykłych ludzi

- Każda realizacja, każdy mural, "deskal" powstaje na podstawie archiwalnej fotografii rodzinnej, którą udostępnia mi gospodarz, dana rodzina, na której gospodarstwie powstaje realizacja. Zawsze są to prywatne zbiory, osoby, które nie były nigdy upamiętnione na żadnych pomnikach ani tablicach - mówił w Dwójce Arkadiusz Andrejkow, twórca murali, streetartowiec, autor projektu Cichy Memoriał.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Sanok graffiti mural Jakub Jamrozek SZTUKA Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Dwójka