X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Dyptyk Marilyn". Nieśmiertelna ikona

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2019 13:09
Marilyn Monroe zmarła w sierpniu 1962 r. W ciągu następnych czterech miesięcy Warhol wykonał wiele serigrafii, powielając fotos z filmu "Niagara" z 1953 roku z uśmiechniętą twarzą amerykańskiej gwiazdy filmowej. O tym obrazie rozmawialiśmy w audycji "Jest taki obraz".
Audio
  • Audycja o obrazie "Dyptyk Marilyn" (Jest taki obraz/Dwójka)
Andy Warhol, Dyptyk Marilyn, 1962,  Tate (Londyn)
Andy Warhol, "Dyptyk Marilyn", 1962, Tate (Londyn)Foto: PAP/Christina Horsten

Andy Warhol powielone fotosy połączył w formę dyptyku. Na lewym skrzydle znalazło się 25 kolorowych wizerunków gwiazdy, na prawym tyle samo, tyle że czarno-białych. Te w czerni i bieli płowieją, tracą wyrazistość, zanikają, podczas gdy kolorowe atakują silnymi, kontrastowymi barwami. Czyżby Warhol zestawił Marilyn, nieśmiertelną ikonę popkultury ze śmiertelną, zagubioną w życiu kobietą? I czemu użył formy dyptyku, nawiązując do piętnastowiecznych dyptyków dewocyjnych, w których żyjący uwieczniani byli w modlitwie przed świętymi, prosząc ich o zbawienie? W dziele Warhola, Marilyn wypełniła obie kwatery: i tę dla śmiertelników i tę dla bogów.

Dyptyk Marilyn przywołuje wiele skojarzeń, by je uciąć Warhol prowokacyjnie i cynicznie stwierdził, że stworzył go jedynie  dla zysku.

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz 

Prowadził: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek (historyczka sztuki)

Data emisji: 25.08.2019

Godzina emisji: 11.00

am/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wyprawa na panoramiczną plażę

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2019 14:55
W audycji "Jest taki obraz" opowiedzieliśmy o monumentalnym dziele Hendrika Willema Mesdaga, na którym malarz oddał klimat plaży w Scheveningen.
rozwiń zwiń