"Madonna Różańcowa". Wyrafinowane dzieło Francisco Zurbarana

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2021 15:30
W audycji "Jest taki obraz" dr Grażyna Bastek opowiadała o obrazie Francisco Zurbarana "Madonna Różańcowa".
Francisco Zurbaran Madonna Różańcowa
Francisco Zurbaran "Madonna Różańcowa"Foto: PAP/EPA

Dzisiaj to monumentalny obraz prezentowany w ramie w przestrzeni muzealnego wnętrza. Jego przeznaczeniem nie były jednak ściany jakiejkolwiek galerii. Był częścią ogromnego "retablo" – wielkiej nastawy ołtarzowej, zamykającej prezbiterium w kościele Nuestra Señora de la Defensión w hiszpańskim miasteczku Jerez de la Frontera, niedaleko Kadyksu.


Posłuchaj
14:42 2021_06_06 14_44_39_PR2_Jest_taki_obraz.mp3 Francisco Zurbaran "Madonna Różańcowa" (Jest taki obraz/Dwójka)

 

Nastawa miała około 15 metrów wysokości, składała się z kilkunastu obrazów Francisca Zurbarana o różnych rozmiarach i kilkunastu rzeźb, w tym 12 apostołów naturalnej wielkości. Jednym z obrazów, znajdującym się najprawdopodobniej pośrodku dolnego rzędu trójkondygnacyjnej nastawy ołtarzowej, była "Madonna Różańcowa", należąca obecnie do zbiorów Fundacji im. Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu.

Odtworzenie pierwotnego wyglądu ołtarza nie jest łatwe, został rozmontowany w XIX wieku, a składające się na niego obrazy i rzeźby rozproszone są po całym świecie. Pewne wyobrażenie o tym, jak mógł wyglądać, daje nam inna siedemnastowieczna nastawa, znajdująca się w kościele w Plasencia.

Modlitwa różańcowa ma szczególne znaczenie dla zakonu dominikanów. Według legendy założyciel zakonu Dominik Guzman otrzymał różaniec od Marii. W poznańskim obrazie Madonnie z Dzieciątkiem towarzyszą ważni dominikańscy reformatorzy, w tym Dominik Hélion, autor obecnej formuły różańca.

Francisco Zurbaran "Madonna Różańcowa", 1638-1639, Muzeum Narodowe w Poznaniu

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz 

Prowadził: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek (historyk sztuki)

Data emisji: 6.06.2021

Godzina emisji: 14.45

Czytaj także

Rubens - genialny malarz, który wiedział, jak sprzedawać swoje obrazy

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2021 05:40
- Mój talent jest tak ukształtowany, że żadne przedsięwzięcie, chociażby nie wiem jak wielkie było i choćby jego przedmiot był nie wiem jak złożony, nigdy nie zdoła przekroczyć mej wiary we własne siły – mawiał Rubens.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brzydka księżna. Najbrzydszy obraz świata

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2021 15:35
Historia tego intrygującego obrazu nie jest znana. Nie wiadomo nawet, kto go zamówił u antwerpskiego mistrza Quintena Massysa (1465-1530) i jaką miał pełnić funkcję – czy upamiętniał czyjeś rysy, czy był bezwzględną satyrą z alegorycznym przesłaniem.
rozwiń zwiń