Matka Boska Czuła. Obraz Andrei Mantegni

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2021 14:00
Madonna z Dzieciątkiem dorównuje skalą rzymskiej architekturze w tle. Pogańska świątynia rozpada się, dając miejsce nowej wierze. Postacie narysowane są piórkiem i tuszem, a tło wykończone temperą.
Andrea Mantegna, Madonna della Tenerezza (Matka Boska Czuła)
Andrea Mantegna, "Madonna della Tenerezza" (Matka Boska Czuła)Foto: Grzegorz Kozakiewicz/Forum

Czyżby Andrea Mantegna bawił się w obrębie jednego obrazu kolorem i jego brakiem? Jeśli tak, to czemu bez barw pozostawił Chrystusa i jego Matkę? A może jest to dzieło nieukończone? Wiele na to wskazuje.


Posłuchaj
14:31 2021_07_04 14_45_40_PR2_Jest_taki_obraz.mp3 Andrea Mantegna, "Madonna della Tenerezza" (Matka Boska Czuła), 1491 (Jest taki obraz/Dwójka)

 

W XV wieku malarze starannie podrysowywali kompozycje na desce, płótnie lub pergaminie, a następnie nakładali farby, zaczynając od tła i posuwając się ku pierwszoplanowym postaciom i elementom. Podrysowanie w tym czasie było bardzo staranne, zawierało nie tylko obrys postaci, ale też modelunek światłocieniowy. Mamy zatem niezwykłą okazję zobaczyć, jak wyglądało podrysowanie, zazwyczaj ukryte pod farbami, a także, w jakiej kolejności powstawał obraz.

Mantegna powtórzył w tym dziele jedną ze swych najpiękniejszych rycin, ukazującą Marię i Chrystusa w czułym objęciu. Ten typ przedstawienia wywodzi się z ikon w typie Eleusa, i szybko został zaadaptowany w religijnym malarstwie Zachodu. Czułość i miłość Marii do Chrystusa pozwalała wierzyć, że podobnie zaopiekuje się ludźmi, wstawiając się za nimi u Zbawiciela.

Andrea Mantegna, "Madonna della Tenerezza" (Matka Boska Czuła), 1491, depozyt prywatnego kolekcjonera w Musei Civici degli Eremitani w Padwie.

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadził: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek

Data emisji: 4.07.2021

Godzina emisji: 14.45

Czytaj także

"Trwałość pamięci". Miękkie zegarki Salvadora Daliego

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2021 15:48
W audycji opowiadaliśmy o obrazie, o którym sam autor mówił, że to ręcznie malowana fotografia snu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Madonna Różańcowa". Wyrafinowane dzieło Francisco Zurbarana

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2021 15:30
W audycji "Jest taki obraz" dr Grażyna Bastek opowiadała o obrazie Francisco Zurbarana "Madonna Różańcowa".
rozwiń zwiń