Kim jest kobieta z lustrem?

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2013 16:45
Obraz włoskiego malarza Giovanniego Belliniego funkcjonuje pod różnymi tytułami: "Toaleta młodej kobiety", "Czesząca się dama", "Toaleta Wenus", "Kobieta z lustrem". Czy Bellini namalował Wenus, czy alegorię próżności?
Audio
  • Grażyna Bastek o malarstwie Giovanniego Belliniego (Jest taki obraz/Dwójka)
Giovanni Bellini, Toaleta młodej kobiety (1515)
Giovanni Bellini, "Toaleta młodej kobiety" (1515)Foto: Wikimedia / CC

Obraz kobiety z lustrem jest ostatnim dziełem Belliniego. To również pierwszy i zarazem ostatni akt malarza. Przedstawia nagą kobietę podczas toalety porannej na tle krajobrazu. Kobieta trzyma lustro, a dzięki drugiemu, wiszącemu na ścianie, poprawia ułożenie włosów i bogatej perłowej ozdoby przyczepionej do wyhaftowanej chusty.
Największe kontrowersje wzbudza sama postać kobiety. Według jednych jest to bogini Wenus podczas toalety. Ma o tym świadczyć czerwona suknia opadająca na uda i zakrywająca łono, co było zgodne z ówczesnym wzorem Venus pudica (Wenus wstydliwa). Również zakrywająca pierś ręka pasuje do tego wzoru.

Według historyka sztuki Camillo Semenzato postać kobiety jest jednak alegorią próżności. Opaska na włosy z pereł może symbolizować czystość i doskonałość.

Audycję przygotował Michał Montowski.

/
Zobacz więcej na temat: malarstwo Włochy
Czytaj także

Malarski feminizm Elisabetty Sirani

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2013 20:02
- Elisabettę Sirani szczególnie frapowały historyczne postaci wielkich, bohaterskich kobiet - mówiła w Dwójce dr Bożena Fabiani w jednej ze swych gawęd poświęconych włoskiej malarce epoki baroku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tytoniowi pijacy w nastrojowych pozach. Pędzlem Judith Leyster

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2013 13:10
W audycji "W stronę sztuki" zapraszamy na ostatnią gawędę dr Bożeny Fabiani o Judith Leyster, holenderskiej malarce okresu baroku, nieznanej w Polsce, a od XIX w. mozolnie wydobywanej z zapomnienia we własnej ojczyźnie.
rozwiń zwiń