X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kim jest kobieta z lustrem?

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2013 16:45
Obraz włoskiego malarza Giovanniego Belliniego funkcjonuje pod różnymi tytułami: "Toaleta młodej kobiety", "Czesząca się dama", "Toaleta Wenus", "Kobieta z lustrem". Czy Bellini namalował Wenus, czy alegorię próżności?
Audio
  • Grażyna Bastek o malarstwie Giovanniego Belliniego (Jest taki obraz/Dwójka)
Giovanni Bellini, Toaleta młodej kobiety (1515)
Giovanni Bellini, "Toaleta młodej kobiety" (1515)Foto: Wikimedia / CC

Obraz kobiety z lustrem jest ostatnim dziełem Belliniego. To również pierwszy i zarazem ostatni akt malarza. Przedstawia nagą kobietę podczas toalety porannej na tle krajobrazu. Kobieta trzyma lustro, a dzięki drugiemu, wiszącemu na ścianie, poprawia ułożenie włosów i bogatej perłowej ozdoby przyczepionej do wyhaftowanej chusty.
Największe kontrowersje wzbudza sama postać kobiety. Według jednych jest to bogini Wenus podczas toalety. Ma o tym świadczyć czerwona suknia opadająca na uda i zakrywająca łono, co było zgodne z ówczesnym wzorem Venus pudica (Wenus wstydliwa). Również zakrywająca pierś ręka pasuje do tego wzoru.

Według historyka sztuki Camillo Semenzato postać kobiety jest jednak alegorią próżności. Opaska na włosy z pereł może symbolizować czystość i doskonałość.

Audycję przygotował Michał Montowski.

/
Zobacz więcej na temat: malarstwo Włochy
Komentarze1
aby dodać komentarz
Internautapisze2013-11-10 10:00 Zgłoś
Jaka szkoda, że to tylko 15 minut...

Czytaj także

Malarski feminizm Elisabetty Sirani

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2013 20:02
- Elisabettę Sirani szczególnie frapowały historyczne postaci wielkich, bohaterskich kobiet - mówiła w Dwójce dr Bożena Fabiani w jednej ze swych gawęd poświęconych włoskiej malarce epoki baroku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tytoniowi pijacy w nastrojowych pozach. Pędzlem Judith Leyster

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2013 13:10
W audycji "W stronę sztuki" zapraszamy na ostatnią gawędę dr Bożeny Fabiani o Judith Leyster, holenderskiej malarce okresu baroku, nieznanej w Polsce, a od XIX w. mozolnie wydobywanej z zapomnienia we własnej ojczyźnie.
rozwiń zwiń