Andrzej Wróblewski i surrealistyczna egzekucja

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2013 12:00
Audycję "Jest taki obraz" poświęciliśmy dziełu Andrzeja Wróblewskiego pt. "Rozstrzelanie VIII (surrealistyczne)", jednemu z najbardziej znanych obrazów malarza.
Audio
  • Michał Montowski rozmawia z dr Grażyną Bastek o obrazie Andrzeja Wróblewskiego pt. "Rozstrzelanie VIII" (Jest taki obraz/Dwójka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: barbara_v/sxc.hu/CC

Cykl ośmiu płócien Wróblewskiego poświęconych tematowi egzekucji powstał w 1949 r., choć na dobrą sprawę zaistniał dopiero w 1958 r., już po przedwczesnej śmierci artysty, gdy obrazy pokazywano na wystawach.

Egzekucja była tematem znanym w sztuce przynajmniej od czasów Francisco Goi. Wróblewski okropności wojny poznawał jako kilkunastoletni chłopiec. Ta perspektywa zaważyła na "Rozstrzelaniach". Śmierć człowieka podczas egzekucji - przedstawiona została w kolejnych fazach...

Andrzej Wróblewski, "Rozstrzelanie VIII (surrealistyczne)", 1949, olej na płótnie, 130 x 199 cm, wł. Muzeum Narodowe w Warszawie.

"Jest taki obraz" - audycja Michała Montowskiego z udziałem dr Grażyny Bastek.

Zobacz więcej na temat: II wojna światowa malarstwo

reklama

Czytaj także

Edward Munch – malował śmierć i lęk

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2014 07:00
"Munch jest pierwszym malarzem, który odważył się wyrazić najsubtelniejsze, ale i najskrytsze stany duchowe człowieka, nie uciekając się do aluzji czy metafory, lecz wprost, konturem i kolorem” – twierdził pisarz Stanisław Przybyszewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chagall jako prezent urodzinowy

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2013 11:00
- 4. Kwartet smyczkowy "Chagall" powstał w sposób dla mnie nietypowy. Z reguły piszę na konkretne zamówienie. Tym razem sprawiłem sobie prezent na 60. urodziny - mówi Piotr Moss o utworze, który dał tytuł monograficznej płycie z jego muzyką nagranej przez Opium String Quartet.
rozwiń zwiń