Chagall jako prezent urodzinowy

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2013 11:00
- 4. Kwartet smyczkowy "Chagall" powstał w sposób dla mnie nietypowy. Z reguły piszę na konkretne zamówienie. Tym razem sprawiłem sobie prezent na 60. urodziny - mówi Piotr Moss o utworze, który dał tytuł monograficznej płycie z jego muzyką nagranej przez Opium String Quartet.
Audio
  • Chagall jako prezent urodzinowy (Poranek Dwójki)
  • Anna Nawrot o kończącej się wystawie "Leon Tarasewicz - Granice malarstwa - granice galerii" (Poranek Dwójki)
Piotr Moss
Piotr Moss Foto: Wojciech Kusiński/PR

"Chagall For Strings", album wydany pod patronatem medialnym Dwójki, to kolejna podjęta przez Opium String Quaret próba przybliżenia słuchaczom polskiej twórczości kameralnej. Wybór kompozytora był nieprzypadkowy. Piotr Moss zna Magdaleną Magdalena Małecką-Wippich, altowiolistkę zespołu, od dziecka i przez cały czas bacznie przyglądał się jej karierze oraz poczynaniom Opium String Quartet. Gościem specjalnym (w utworze "Le lien entre les jours") jest słynna polska śpiewaczka Jadwiga Rappe.

A co z tym wszystkim ma wspólnego Chagall? - Jego malarstwo nie tyle mnie zainspirowało, co pozwoliło urealnić pewne idee muzyczne - wyjaśnił Piotr Moss. - Poza tym to kolejny wyraz mojej fascynacji kulturą żydowską, która, co godne odnotowania, zaczęła się po wyjeździe z Polski do Francji - dodał.

Drugim gościem "Poranka Dwójki" była Anna Nawrot z Galerii Białej w Lublinie, która opowiedziała o wydarzeniach związanych z kończącą się wystawą "Leon Tarasewicz - Granice malarstwa - granice galerii". Audycję poprowadził Marcin Pesta.

23 grudnia (poniedziałek)

reklama

Czytaj także

"Techniki mówienia uczyłam się w Teatrze Polskiego Radia"

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2012 21:00
Irena Jun - aktorka teatralna, telewizyjna, filmowa i radiowa - to tegoroczna Laureatka Splendora Splendorów im. Krzysztofa Zaleskiego, nagrody specjalnej przyznawanej od 2006 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak Lutosławski przegrał z wiatrem...

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2013 23:30
Zabawne epizody z życia polskiego mistrza przypomina kompozytor Piotr Moss.
rozwiń zwiń