"Dyptyk Marilyn". Nieśmiertelna ikona

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2019 13:09
Marilyn Monroe zmarła w sierpniu 1962 r. W ciągu następnych czterech miesięcy Warhol wykonał wiele serigrafii, powielając fotos z filmu "Niagara" z 1953 roku z uśmiechniętą twarzą amerykańskiej gwiazdy filmowej. O tym obrazie rozmawialiśmy w audycji "Jest taki obraz".
Audio
  • Audycja o obrazie "Dyptyk Marilyn" (Jest taki obraz/Dwójka)
Andy Warhol, Dyptyk Marilyn, 1962,  Tate (Londyn)
Andy Warhol, "Dyptyk Marilyn", 1962, Tate (Londyn)Foto: PAP/Christina Horsten

Andy Warhol powielone fotosy połączył w formę dyptyku. Na lewym skrzydle znalazło się 25 kolorowych wizerunków gwiazdy, na prawym tyle samo, tyle że czarno-białych. Te w czerni i bieli płowieją, tracą wyrazistość, zanikają, podczas gdy kolorowe atakują silnymi, kontrastowymi barwami. Czyżby Warhol zestawił Marilyn, nieśmiertelną ikonę popkultury ze śmiertelną, zagubioną w życiu kobietą? I czemu użył formy dyptyku, nawiązując do piętnastowiecznych dyptyków dewocyjnych, w których żyjący uwieczniani byli w modlitwie przed świętymi, prosząc ich o zbawienie? W dziele Warhola, Marilyn wypełniła obie kwatery: i tę dla śmiertelników i tę dla bogów.

Dyptyk Marilyn przywołuje wiele skojarzeń, by je uciąć Warhol prowokacyjnie i cynicznie stwierdził, że stworzył go jedynie  dla zysku.

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz 

Prowadził: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek (historyczka sztuki)

Data emisji: 25.08.2019

Godzina emisji: 11.00

am/bch

Czytaj także

Wyprawa na panoramiczną plażę

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2019 14:55
W audycji "Jest taki obraz" opowiedzieliśmy o monumentalnym dziele Hendrika Willema Mesdaga, na którym malarz oddał klimat plaży w Scheveningen.
rozwiń zwiń