"Malle Babbe". Szalona kumoszka pędzla Fransa Halsa

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 14:45
W audycji opowiadaliśmy o obrazie, w którym holenderski malarz nawiązał do niderlandzkiego przysłowia "Pijany jak sowa".
Audio
  • "Malle Babbe". Szalona kumoszka pędzla Fransa Halsa (Jest taki obraz/Dwójka)
Fragment obrazu Malle Babbe Fransa Halsa
Fragment obrazu "Malle Babbe" Fransa HalsaFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Frans Hals uczynił tak wzorem swoich poprzedników i współczesnych. Popularne porzekadła i przysłowia ilustrowali w obrazach Hieronim Bosch i Peter Brueghel, a w XVII wieku m.in. Jan Steen. Sowa przysiadła na ramieniu, zdaje się, nieźle już zamroczonej alkoholem Malle Babbe. A przed nią jeszcze jeden kufel.

Malle Babbe to przezwisko kobiety, która żyła w Haarlemie w czasach Halsa, postrzegano ją jako niespełna rozumu pijaczkę. Jej pseudonim oznacza w języku niderlandzkim szaloną kumoszkę. Malarz malował ją kilkukrotnie, chociaż nie były to klasyczne portrety, lecz raczej tronies - wizerunki, których celem było ukazanie charakterystycznej twarzy, stanu emocji, a wyrazista twarz Malle Babbe świetnie się do tego nadawała.

Intrygujący w tym obrazie jest również sposób malowania, bardzo szybki, z wykorzystaniem kilku, właściwie tylko 4 kolorów, w tym barwy gruntu. Ten sposób malowania, który Hals często stosował, nazywa się alla prima, co dosłownie oznacza "za pierwszym razem", "od razu". To metoda, która nie wymaga podmalówek i starannych wielowarstwowych wykończeń, a obraz może być wykonany za jednym posiedzeniem. Jest to możliwe dzięki jasnobrązowej zaprawie, która w obrazie Halsa pełni rolę bazowego półtonu. Kolor ten został wykorzystany przy modelunku wszystkich elementów obrazu – twarzy Babbe, sowy, kaftana i tła. Światła to w zasadzie czysta biel ołowiowa, a cienie –  ciemny, głęboki brąz. Styl wykonania obrazu odpowiada dynamicznej, niespokojnej i niepokojącej postaci.

Frans Hals "Malle Babbe" Frans Hals "Malle Babbe"

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadzi: Michał Montowski 

Gość: dr Grażyna Bastek

Data emisji: 12.01.2020

Godzina emisji: 12.45


reklama

Czytaj także

Postacie ukryte na obrazie Jacopo Tintoretto

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2019 20:01
W "fabryce" obrazów, jakim był wielki, wieloosobowy warsztat Jacopa Tintoretta zamówienia powstawały szybko. Nic zatem dziwnego, że na nieukończonym portrecie młodego mężczyzny powstał wizerunek admirała.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Straszliwa śmierć świętych braci

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2019 21:03
W audycji "Jest taki obraz" opowiadaliśmy o obrazie malarza niderlandzkiego Aerta van den Bossche, przedstawiającym męczeństwo Kryspina i Kryspinina – rzymskich szewców, którzy zasłynęli dobrocią i miłosierdziem.
rozwiń zwiń