"Podróżując z wrogiem". Świadectwo Holocaustu na Litwie

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2017 18:00
- Książka ta została opublikowana na Litwie tylko pod moim nazwiskiem, bo Efraim Zurof jest znienawidzony w tym kraju i nikt by tej publikacji nie kupował – powiedziała Ruta Vanagaite, litewska pisarka, współautorka książki "Nasi. Podróżując z wrogiem".
Audio
  • Rozmowa z Rutą Vanagaite, autorką książki "Nasi. Podróżując z wrogiem" (Wybieram Dwójkę)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Litewska pisarka wraz z izraelskim historykiem zwanym "ostatnim łowcą nazistów" opisali w swej książce podróż po Litwie w poszukiwaniu żyjących świadków masowych egzekucji na ludności żydowskiej w latach 1941–1944. Temat ten pozostający wciąż w sferze tabu, wywołał duże kontrowersje.

- To bardzo dziwne, że choć na Litwie mieszka zaledwie 3 tysiące Żydów, wśród Litwinów wciąż utrzymuje się antysemityzm. Problem ten nie dotyczy co prawda młodych ludzi, ale nienawiść tli się wśród przedstawicieli starszego pokolenia wychowanego w czasach radzieckich – dodała Ruta Vanagaite.

W nagraniu audycji posłuchamy również o tym, jak rozpoczęła się współpraca litewskiej pisarki z Efraimem Zurofem oraz o tym, jak wyglądała ich praca w terenie przy zbieraniu materiałów do książki.

***

Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz

Gość: Ruta Vanagaite (pisarka)

Data emisji: 9.02.2017

Godzina emisji: 17.00

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

mz/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Litewska saga Kristiny Sabaliauskaite

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2016 13:01
W "Spotkania po zmroku" porozmawiamy z autorką powieści historycznej "Silva rerum". W listopadzie w Wilnie ukaże się 4 tom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Silva rerum". Drugi biegun Sienkiewiczowskiej historii

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2016 13:01
- I Sienkiewicz, i ja opisujemy tę samą epokę, ale trudno sobie wyobrazić dwa bardziej różne podejścia - mówiła w Dwójce Kristina Sabaliauskaite, autorka głośnej powieści historycznej pt. "Silva rerum". W listopadzie w Wilnie ukaże się jej czwarty tom.
rozwiń zwiń