X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Ziemia jałowa". Zagłębie Dąbrowskie po transformacji

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2018 17:00
- Moja książka jest reportażem rozliczającym to, co się udało, a raczej to, czego się nie udało zrobić w latach 90. Terapia szokowa stworzyła obszary strukturalnego bezrobocia i biedy, które odarły setki tysięcy ludzi z godności – mówiła w Dwójce Magdalena Okraska.
Audio
  • Rozmowa z Magdaleną Okraską, autorką książki "Ziemia jałowa. Opowieść o Zagłębiu" (Wybieram Dwójkę)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. promocyjne

Gościem audycji "Wybieram Dwójkę" była autorka książki "Ziemia jałowa. Opowieść o Zagłębiu". Magdalena Okraska opisuje w niej Zagłębie Dąbrowskie - wyludnione po likwidacji fabryk miasta, ruiny zakładów i opuszczonych ludzi. "Ci, których kolorowy pociąg z napisem "transformacja" powiózł wesoło daleko w przód, nie są w stanie po prawie trzech dekadach zrozumieć, że ta sama zmiana zostawiła daleko w tyle setki tysięcy ludzi z większych i małych ośrodków" - czytamy w nocie od wydawcy.

- Postanowiłam pokazać historię regionu i ludzi, o których w ogóle się nie mówi. Zagłębie Dąbrowskie jest jednym z rejonów Polski, gdzie istniał przemysł na wielką skalę. Przemysł zlikwidowano, ludzie pozbawieni pracy musieli opuścić swoje domy, wyjechać za chlebem, wyemigrować. Wraz z likwidacją zakładów zanikła miejska infrastruktura, usługi, publiczne instytucje służące kulturze. To obraz całości, a nie wybranych, szczególnie podupadłych miejsc – stwierdziła Magdalena Okraska.

Czy obraz Zagłębia nakreślony w reportażu jest rzeczywiście bezstronny? Dlaczego będzińska biblioteka, darmowa kawiarenka czy wystawa świecą pustkami? Czy zaufanie ludzi do działań publicznych da się przywrócić? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiał: Bartosz Panek

Goście: Magdalena Okraska (autorka książki "Ziemia jałowa. Opowieść o Zagłębiu")

Data emisji: 29.11.2018

Godzina emisji: 16.30

Materiał został wyemitowany w audycji Wybieram Dwójkę

mko/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Był sobie chłopczyk". Śmierć reporterskim okiem

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2017 12:00
Gościem audycji była Ewa Winnicka, z którą rozmawialiśmy o jej najnowszej książce przedstawiającej historię tragicznej śmierci Szymona z Będzina.
rozwiń zwiń