X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Uwodziciel", czyli co to znaczy mówić jako mężczyzna?

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2013 18:00
- Tej sztuce początkowo dałam podtytuł: "Tekst na aktora homoseksualnego o niezidentyfikowanej tożsamości płciowej". To już dziś nieaktualne - mówiła w Dwójce Katarzyna Warnke reżyserka premierowego spektaklu w Nowym Teatrze.
Audio
  • Katarzyna Warnke o spektaklu "Uwodziciel" (Wybieram Dwójkę)
  • Waldemar Baraniewski zrecenzuje ekspozycję Jarosława Modzelewskiego "Stare papiery" w Salonie ASP w Warszawie (Wybieram Dwójkę)
  • Zaproszenie na wystawę "Co się stało to się (nie) odstanie" Ivo Nikicia w CSW (Wybieram Dwójkę)
  • Zapowiedź książki "Sława i fortuna" zawierającej listy Stanisława Lema do Michaela Kandla (Wybieram Dwójkę)
fragment plakatu do spektaklu Uwodziciel w Teatrze Nowym
fragment plakatu do spektaklu "Uwodziciel" w Teatrze NowymFoto: materiały promocyjne

Katarzyna Warnke, dotychczas znana jako aktorka, debiutuje podwójnie - jako autorka tekstu oraz reżyserka. Jej pracy skupiona jest na tym, co w każdym z nas niejednoznaczne i niedomknięte w sferze tożsamości seksualnej i seksualności jako takiej.

- Historia tego tekstu jest taka, że zaczęłam go pisac dla przyjaciela - opowiadała Katarzyna Warnke w "Wybieram Dwójkę". -To jest taka cudowna persona, która w ciągu dnia jest mężczyzną, trzydziestolatkiem, natomiast o zmierzchu pojawia się jako pięćdziesięcioparoletnia kobieta. To było tak fascynujące, że zaczęłam pisać - wspominała.

Główną rolę początkowo pisaną z myślą o mężczyźnie Warnke powierzyła ostatecznie kobiecie. - Wydaje mi się to ciekawsze. Tutaj ważny jest język. Nasza praca skupia się na badaniu języka i tego jak on nas określa. Co to znaczy mówić jako mężczyzna i mówić jako kobieta - tłumaczyła.

Reżyserka zwracała uwagę, że mężczyźni w teatrze najczęściej wypowiadają się o świecie z dystansu, patrzą na niego, mówią o religii, wypowiadają treści egzystencjonalne. Z kolei kobiety rozpatrywane są w kontekście tego, co o nich myśli mężczyzna. - Aktorki na scenie zastanawiają się czy on je kocha, czy je rzuci, czy matka pozwoli wyjść za mężczyznę, większość ról na tym polega. To było dla mnie wspaniałe uczucie móc powiedzieć coś o świecie - podkreślała.

Przedstawienie będzie można oglądać w warszawskim Nowym Teatrze w dniach 18-19 października.

Projektem "Uwodziciel" Nowy Teatr inauguruje cykl spektakli opartych na poszukiwaniach warsztatowych i pracy studyjno-laboratoryjnej.

***
W "Wybieram Dwójkę" zapraszaliśmy również na wystawę "Co się stało to się (nie) odstanie" Ivo Nikicia w CSW oraz w warszawskiej pracowni artysty, a profesor Waldemar Baraniewski zrecenzuje ekspozycję Jarosława Modzelewskiego "Stare papiery" w Salonie ASP w Warszawie. Zapraszaliśmy także do lektury listów Stanisława Lema do Michaela Kandla, które pod tytułem "Sława i fortuna" właśnie trafiają do naszych księgarń.

Audycję poprowadził Adam Suprynowicz.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marcin Świetlicki: bez kryminałów byłbym nikim

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2013 18:05
– Jako poeta uczę się bardzo dużo od autorów kryminałów. Kim ja bym był, gdyby nie Chandler albo Dashiell Hammett. Byłbym nikim bez tych autorów – mówił w Dwójce Marcin Świetlicki, trener warsztatów kryminalnych odbywających się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2013.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nostalgia" kręci się wokół Tarkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2013 20:00
– Nazwa festiwalu została zaczerpnięta z filmu, który w tym roku obchodzi trzydziestą rocznicę powstania. Nie mogło być inaczej i ta szósta edycja jest właśnie poświęcona temu wybitnego reżyserowi – opowiadała Anna Reichel rzeczniczka prasowa festiwalu "Nostalgia".
rozwiń zwiń