X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Mizantrop" według Gustawa Holoubka

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2015 11:43
W słuchowisku opartym na słynnej sztuce Moliera wystąpią m.in. Halina Mikołajska, Danuta Szaflarska i, w roli głównej, Gustaw Holoubek.
Mizantrop z Gustawem Holoubkiem i w jego reżyserii został nagrany w 1964 roku
"Mizantrop" z Gustawem Holoubkiem i w jego reżyserii został nagrany w 1964 roku Foto: TVP/PAP/Zygmunt Januszewski

Komedia Moliera powstała w wyniku doświadczeń autora związanych z ciągłymi staraniami o poparcie króla. Molier musiał bronić się przed krytykami swoich dzieł, by zachować przychylność władcy i dworu.

Alcest - główny bohater sztuki - kieruje się w swoim postępowaniu prawdą i otwartością. Te zasady nie zjednują mu przyjaciól, skazują go na samotność. Większość dworskiej elity celuje bowiem w  pochlebstwach, obłudzie i kłamstwach. Alcesta mierzi wszechobecne zakłamanie i dwulicowość, mierżą ludzie z tak zwanego towarzystwa. W tych kręgach pochlebców, plotkarzy i próżniaków za to świetnie się czuje Celimena - jego ukochana, która nie może się obyć bez wianuszka zalotników. Alcest cierpi, zazdrości, czyni jej wyrzuty, ale nie może przestać jej kochać. Obrażeni bezlitosnymi opiniami Alcesta dworacy (między innymi niewydarzony poeta) wytyczają mu procesy sądowe...

Słuchowisko, powstałe w 1964 roku, przypominamy z okazji przypadająćej 15 stycznia rocznicy urodzin Moliera, jak i obchodzonego w tym roku jubileuszu 250-lecia powstania teatru publicznego.

Autor przekładu: Tadeusz Boy-Żeleński

Reżyser: Gustaw Holoubek

Inni współtwórcy: Zofia Zawadzka - adaptacja

Obsada:
Gustaw Holoubek - Alcest, mizantrop, Andrzej Szczepkowski - Filint, Andrzej Szalawski - Oront, Halina Mikołajska - Celimena, Maria Wachowiak - Elianta, Danuta Szaflarska - Arsena, Mieczysław Gajda - Markiz, Włodzimierz Kmicik - Markiz, Wojciech Zagórski - Sierżant, Jerzy Karaszkiewicz - Służący

Na "Wieczór ze słuchowiskiem" zapraszamy w niedzielę (11.01) w godz. 21.10-22.30.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Żegnamy Tadeusza Konwickiego. "Umiał przywoływać duchy przeszłości"

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2015 10:11
W środę wieczorem w Warszawie zmarł wybitny pisarz i reżyser Tadeusz Konwicki. Na antenie Dwójki przywołaliśmy z radiowych archiwów jego wypowiedzi. Pisarza wspominali Janusz Głowacki, Paweł Huelle i Paweł Potoroczyn.
rozwiń zwiń