X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Żegnamy Tadeusza Konwickiego. "Umiał przywoływać duchy przeszłości"

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2015 10:11
W środę wieczorem w Warszawie zmarł wybitny pisarz i reżyser Tadeusz Konwicki. Na antenie Dwójki przywołaliśmy z radiowych archiwów jego wypowiedzi. Pisarza wspominali Janusz Głowacki, Paweł Huelle i Paweł Potoroczyn.
Audio
 • "Skoro zbliża się północ, pozwolę sobie na szczerość". Tadeusz Konwicki, fragment spotkania w Dwójce, 2006 r.
 • "Może sztuka jest lekarstwem na nasz lęk wobec niewiadomego". Tadeusz Konwicki, fragment spotkania w Dwójce, 2006 r.
 • Janusz Głowacki wspomina Tadeusza Konwickiego (Poranek Dwójki)
 • Paweł Potoroczyn wspomina Tadeusza Konwickiego (Dwójka)
 • Paweł Huelle o Tadeuszu Konwickim (Dwójka)
 • Rozmowa z Tadeuszem Konwickim o wolności i literaturze
 • "Tadeusz Konwicki jest dowodem na istnienie Boga" (Strefa literatury/Dwójka)
 • Rozmowa z Tadeuszem Konwickim: dyskretna pogarda i inne właściwości (Dwójka)
 • Rozmowa z Tadeuszem Konwickim: z książką w sadzie (Dwójka)
 • Rozmowa z Tadeuszem Konwickim: właściwie to byłem potworem (Dwójka)
 • Rozmowa z Tadeuszem Konwickim: wchodzenie w przyspieszoną dorosłość (Dwójka)
 • Profesor Jerzy Jarzębski przypomina, że właśnie w okresie PRL-u Tadeusz Konwicki tworzył swoje najważniejsze dzieła, a swoją twórczością pokazywał jak się przez ten system się przechodziło/IAR
Na zdjęciu archiwalnym z 06.1971 r. pisarz i reżyser Tadeusz Konwicki na planie filmu Jak daleko stąd, jak blisko w Łodzi. Autor książkowej Małej Apokalipsy i filmowego Ostatniego dnia lata zmarł w swoim warszawskim mieszkaniu
Na zdjęciu archiwalnym z 06.1971 r. pisarz i reżyser Tadeusz Konwicki na planie filmu "Jak daleko stąd, jak blisko" w Łodzi. Autor książkowej "Małej Apokalipsy" i filmowego "Ostatniego dnia lata" zmarł w swoim warszawskim mieszkaniu Foto: PAP/CAF/Witold Rozmysłowicz

Tadeuszowi Konwickiemu poświęcony również będzie czwartkowy "Dwukropek". Gośćmi Andrzeja Franaszka będą m.in. Joanna Szczęsna i Maciej Englert.

Wywiad z Tadeuszem Konwickim w radiowej Dwójce

W 2006 roku, z okazji 80. urodzin Tadeusza Konwickiego, odbył się w Programie 2 Polskiego Radia wielki festiwal jego twórczości. Na jego zakończenie, późnym wieczorem, spotkaliśmy się z pisarzem w Dwójkowym studiu. W trakcie tej szczególnej rozmowy zapytaliśmy naszego gościa m.in. o ludzkie możliwości poznania świata, odkrycia tajemnicy o istocie życia.
– Skoro zbliża się północ, pozwolę sobie na szczerość – odpowiedział. - Tak jak wielu innych, było moją wielką ambicją, że przynajmniej o krok posunę się dalej w tej wiedzy. Ale wydaje mi się, że nigdy nie będziemy tego wiedzieli. Może hamować nas to, że żyjemy w bardzo tragicznym konflikcie: między naszą animalnością, instynktami a naszą świadomością.  
"Małą apokalipsę" przeczytałem pierwszy raz w 1979 roku. To była wielka lekcja odwagi, polskości i... poczucia humoru - mówił Paweł Potoroczyn w Dwójkowej audycji poświęconej fenomenowi Tadeusza Konwickiego

- Potrafił łączyć absurd z realizmem, szyderstwo z sentymentalizmem. Miał wspaniałe poczucie humoru, ale w tym była maskowana ironią prawdziwa rozpacz – wspominał Tadeusza Konwickiego w "Poranku Dwójki" Janusz Głowacki. Paweł Potoroczyn natomiast mówił m.in. o "dyskretnej odwadze" autora "Małej apokalipsy", o jego "nieepatowaniu swoją dzielnością".

Tajemniczy wyznawcy Tadeusza Konwickiego. Kim jest "konwicczyk"? Rozmowa o twórczości autora "Kalendarza i klepsydry"

- Z godnością wycofywał się z życia, niewielu tak potrafi – podkreślał z kolei Paweł Huelle. Próbując scharakteryzować specyfikę prozy Tadeusza Konwickiego, gdański pisarz zwracał uwagę na niezwykły stop dwóch elementów: niesłychanego, przedstawiającego bolesną rzeczywistość PRL realizmu i swoistej (wileńskiej, kresowej) magiczności.

***

Audycję specjalną prowadziła Joanna Szwedowska

Goście: Paweł Potoroczyn (dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza, pisarz), Paweł Huelle (pisarz)

Data emisji: 8.01.2014

Godzina emisji: 10.30

jp/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tadeusz Konwicki: niech się Bóg martwi, nie ja

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2011 22:00
Znakomity prozaik i reżyser, który obchodzi w tym roku osiemdziesiąte piąte urodziny, dał się namówić na pewien szczególny wywiad…
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tadeusz Konwicki jest dowodem na istnienie Boga"

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2013 21:00
- "Małą apokalipsę przeczytałem pierwszy raz w 1979 roku. To była wielka lekcja odwagi, polskości i... poczucia humoru - powiedział Paweł Potoroczyn w Dwójkowej audycji poświęconej fenomenowi Tadeusza Konwickiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie żyje Tadeusz Konwicki. O śmierci nie bał się mówić

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2015 07:50
Wybitny polski pisarz, scenarzysta i reżyser zmarł w wieku 88 lat. Był jedną z najważniejszych postaci polskiej kultury współczesnej. Autor "Małej Apokalipsy", "Kroniki wypadków miłosnych", "Kalendarza i klepsydry", a także powieści "Z oblężonego miasta".
rozwiń zwiń