REKLAMA

"Mizantrop" według Gustawa Holoubka

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2015 11:43
W słuchowisku opartym na słynnej sztuce Moliera wystąpią m.in. Halina Mikołajska, Danuta Szaflarska i, w roli głównej, Gustaw Holoubek.
Mizantrop z Gustawem Holoubkiem i w jego reżyserii został nagrany w 1964 roku
"Mizantrop" z Gustawem Holoubkiem i w jego reżyserii został nagrany w 1964 roku Foto: TVP/PAP/Zygmunt Januszewski

Komedia Moliera powstała w wyniku doświadczeń autora związanych z ciągłymi staraniami o poparcie króla. Molier musiał bronić się przed krytykami swoich dzieł, by zachować przychylność władcy i dworu.

Alcest - główny bohater sztuki - kieruje się w swoim postępowaniu prawdą i otwartością. Te zasady nie zjednują mu przyjaciól, skazują go na samotność. Większość dworskiej elity celuje bowiem w  pochlebstwach, obłudzie i kłamstwach. Alcesta mierzi wszechobecne zakłamanie i dwulicowość, mierżą ludzie z tak zwanego towarzystwa. W tych kręgach pochlebców, plotkarzy i próżniaków za to świetnie się czuje Celimena - jego ukochana, która nie może się obyć bez wianuszka zalotników. Alcest cierpi, zazdrości, czyni jej wyrzuty, ale nie może przestać jej kochać. Obrażeni bezlitosnymi opiniami Alcesta dworacy (między innymi niewydarzony poeta) wytyczają mu procesy sądowe...

Słuchowisko, powstałe w 1964 roku, przypominamy z okazji przypadająćej 15 stycznia rocznicy urodzin Moliera, jak i obchodzonego w tym roku jubileuszu 250-lecia powstania teatru publicznego.

Autor przekładu: Tadeusz Boy-Żeleński

Reżyser: Gustaw Holoubek

Inni współtwórcy: Zofia Zawadzka - adaptacja

Obsada:
Gustaw Holoubek - Alcest, mizantrop, Andrzej Szczepkowski - Filint, Andrzej Szalawski - Oront, Halina Mikołajska - Celimena, Maria Wachowiak - Elianta, Danuta Szaflarska - Arsena, Mieczysław Gajda - Markiz, Włodzimierz Kmicik - Markiz, Wojciech Zagórski - Sierżant, Jerzy Karaszkiewicz - Służący

Na "Wieczór ze słuchowiskiem" zapraszamy w niedzielę (11.01) w godz. 21.10-22.30.

Czytaj także

Żegnamy Tadeusza Konwickiego. "Umiał przywoływać duchy przeszłości"

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2015 10:11
W środę wieczorem w Warszawie zmarł wybitny pisarz i reżyser Tadeusz Konwicki. Na antenie Dwójki przywołaliśmy z radiowych archiwów jego wypowiedzi. Pisarza wspominali Janusz Głowacki, Paweł Huelle i Paweł Potoroczyn.
rozwiń zwiń