"Zupa Heli". Trauma wojny jako dziedzictwo

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2015 18:38
Łukasz Garlicki i Stanisława Celińska w premierowym słuchowisku radiowej Dwójki powracają do rodzinnych losów czasu wojny.
Audio
  • Rozmowa z twórcami słuchowiska "Zupa Heli" w reżyserii Darka Błaszczyka (Wybieram Dwójkę)
Stanisławie Celińskiej (nz) w słuchowisku Zupa Heli partneruje Łukasz Garlicki
Stanisławie Celińskiej (nz) w słuchowisku "Zupa Heli" partneruje Łukasz Garlicki Foto: PAP/TVP/Jan Bogacz

Tytułowa zupa Heli, to pomidorowa babci, którą w dzieciństwie uwielbiał bohater słuchowiska Darka Błaszczyka - Wojtek Żochowski, obecnie kompozytor muzyki filmowej. Dzięki babci, nie rodzicom, mały, a potem nastoletni, chłopak poznawał dramatyczną historię własnej rodziny z czasów wojny bolszewickiej i drugiej wojny światowej. Dowiedział się o dziadku spalonym w Auschwitz, o metodach babci, które ocaliły przed obozem wielu okolicznych mieszkańców, o dramatycznej nocy po likwidacji getta, podczas której babcia, odpowiedzialna za bezpieczeństwo swoich dzieci, błagała Żydów, którzy schronili się w jej gospodarstwie, by je jak najszybciej opuścili...

Te tragiczne opowieści wracają w postaci lęków i obsesji, nękających dorosłego już bohatera, który usiłuje z nimi walczyć z pomocą psychoterapeuty.

Czytaj i oglądaj >
Celińska 1200.jpg
Reżyser o słuchowisku "Zupa Heli"

Obsada: Babcia Hela - Stanisława Celińska, Wojtek - Łukasz Garlicki, Psychoterapeuta - Arkadiusz Bazak, Mama - Jadwiga Jankowska-Cieślak, Tata - Henryk Talar oraz Katarzyna Dąbrowska, Marcin Troński, Katarzyna Zielińska, Bernard Lewandowski, Beniamin Lewandowski, Paweł Szczesny, Rafał Zawierucha, Andrzej Krusiewicz, Olaf Marchwicki, Filip Rogowski i Małgorzata Szymankiewicz. Reżyseria: Dariusz Błaszczyk. Muzyka: Andrzej Izdebski. Realizacja - Tomasz Perkowski.

Tekst "Zupa Heli" został wyróżniony w konkursie zorganizowanym przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS i Program II Polskiego Radia, a słuchowisko zrealizowano we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym..

***

Na "Wieczór ze słuchowiskiem" zapraszamy w sobotę (17.10) o godz. 18.55.

asz/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stanisława Celińska gotuje w Dwójce "Zupę Heli"

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2015 10:30
– To historia rodziny od początku XX w. do dzisiejszych czasów – mówił Dariusz Błaszczyk, autor i reżyser słuchowiska, w którym zagra Stanisława Celińska.
rozwiń zwiń