Stanisława Celińska gotuje w Dwójce "Zupę Heli"

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2015 10:30
– To historia rodziny od początku XX w. do dzisiejszych czasów – mówił Dariusz Błaszczyk, autor i reżyser słuchowiska, w którym zagra Stanisława Celińska.
Audio
  • Dariusz Błaszczyk opowiada o swoim słuchowisku "Zupa Heli" (Poranek Dwójki)
Stanisława Celińska
Stanisława CelińskaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Aktorka wciela się w rolę tytułowej babci Heli. Postać ta silnie związana jest z zabiegiem fabularnym polegającym na cofaniu się w czasie przez cały XX w. – Są tam czasy tuż przed I wojną, rok 1920, troszkę dwudziestolecia, potem hekatomba okupacji i lat powojennych, lata 70. i 80. – wyliczał Dariusz Błaszczyk.

Słuchowisko, które zaprezentujemy na naszej antenie w sobotę (17.10) o godz. 18.55, zostało wyróżnione w konkursie Dwójki i ZAiKS-u w 2013 roku. Reżyser wyznał, że wysłał na ten konkurs niedokończony tekst, nad którym następnie pracował przez prawie trzy lata. W "Zupie Heli" poruszył bowiem osobiste i bardzo trudne tematy.

***

Prowadzi: Tomasz Obertyn

Gość: Dariusz Błaszczyk (scenarzysta, reżyser teatralny i radiowy)

Data emisji: 15.10.2015

Godzina emisji: 8.35

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

mc/pg

Czytaj także

Radiowy "Pan Tadeusz". Grzebanie w epopei

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2015 10:56
– "Pan Tadeusz" nigdy nie był dla mnie dziełem marmurowym, lecz opowiadał o tym, co bliskie i codzienne – mówił Mikołaj Grabowski, reżyser radiowej adaptacji epopei.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiecznie żywy homo sovieticius? Nadchodzi "Wampir"

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2015 10:00
- Jeśli ktoś mówi, że pisze sztukę historyczną, łże. Każda sztuka jest współczesna – mówił Wojciech Tomczyk, autor dramatu "Wampir", na którego podstawie powstało nowe słuchowisko Dwójki.
rozwiń zwiń