"Pułapka" Różewicza

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2021 14:15
W cyklu "Wieczór ze słuchowiskiem" zaprosiliśmy w niedzielny wieczór (25 kwietnia) na premierę sztuki "Pułapka" Tadeusza Różewicza w reżyserii Ewy Małecki. To psychologiczne studium doświadczenia artysty i próba odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób cierpienie, trauma, neuroza stają się punktem wyjścia do stworzenia dzieła sztuki. 
Tadeusz Różewicz
Tadeusz RóżewiczFoto: Forum/SZ-Photo

Napisana w 1979 roku "Pułapka" nawiązuje w swej treści do życiorysu jednego z najważniejszych twórców XX wieku – Franza Kafki. Jednak artystyczne przetworzenie biografii czeskiego prozaika staje się dla Różewicza kluczem do rozliczenia historycznego i kulturowego dziedzictwa XX wieku. Wieloznacznie rozumiana "pułapka", w której znajduje się bohater, trafnie odzwierciedla duchową i egzystencjalną sytuację człowieka dążącego do zdefiniowania własnej tożsamości.


pułapka różewicz 1200.jpg
"Pułapka" Tadeusza Różewicza w reżyserii Ewy Małecki. "To wielowarstwowy dramat"

"Pułapka" Ewy Małecki to historia Franza, literata w średnim wieku, który próbuje zmierzyć się z przeszłością i uwolnić od wpływów ojca. Wraz z bohaterem wędrujemy przez labirynt jego myśli, obaw, wspomnień i pragnień, poszukując rozwiązania narastających problemów, ucieczki od doskwierającej rzeczywistości oraz obrazów podsuwanych przez udręczoną pamięć.

Zobacz kulisy realizacji słuchowiska:

Tadeusz Różewicz "Pułapka"

Adaptacja i reżyseria: Ewa Małecki

Realizacja akustyczna: Agnieszka Szczepańczyk

Muzyka: Grzegorz Łapiński

Obsada: Piotr Bajtlik (Franz), Marian Opania (Ojciec), Łukasz Lewandowski (Maks), Kuba Strach (Duszyczka)


Bajtlik Opania 1200.jpg
"Pułapka" Tadeusza Różewicza

***

Tytuł audycji: Wieczór ze słuchowiskiem

Data emisji: 25.04.2021

Godzina emisji: 19.00

Czytaj także

"Długa i splątana droga". Tadeusz Różewicz o byciu poetą

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2021 22:10
- Wpisanie "poeta" w rubrykę "zawód" jest niemożliwe. "Literat" jest zawodem. Pisarz, publicysta, politolog, dziennikarz, czy nawet krytyk, to są zawody. Poeta - nie. W czasach romantyzmu i awangardy to brzmiało poważnie. Teraz już tak nie jest - mówił w rozmowie z Kazimierzem Kutzem Tadeusz Różewicz, którego usłyszeliśmy w archiwalnych nagraniach Polskiego Radia.
rozwiń zwiń