REKLAMA

Słuchowisko "Tadeusz Różewicz «pisze» Staffa"

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2022 19:30
Słuchowisko poetycko-biograficzne ukazuje Tadeusza Różewicza i jego wieloletnią zażyłość i przyjaźń z Leopoldem Staffem. Słyszymy dialog poetów i poetyk ponad podziałami pokoleniowymi oraz relacje ze spotkań obu poetów. Autorem scenariusza jest zmarły w 2018 roku Wacław Tkaczuk, poeta, krytyk literacki, dziennikarz, nasz redakcyjny kolega, który 30 marca obchodziłby 80. urodziny.
Władysław Kowalski (1936-2017)
Władysław Kowalski (1936-2017)Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

"Tadeusz Różewicz «pisze» Staffa" słuchowisko według scenariusza Wacława Tkaczuka, prod. 2007

reżyseria: Andrzej Piszczatowski

realizacja akustyczna: Maria Olszewska,

opracowanie muzyczne: Małgorzata Małaszko

Obsada: Adam Ferency (Tadeusz Różewicz), Władysław Kowalski (Leopold Staff), Mirosława Dubrawska (Pani O., szwagierka Staffa), Katarzyna Zielińska (Zosia, pomoc domowa Staffów)

Tadeusz Różewicz - zobacz serwis specjalny >>>>

***

9 października 1921 roku urodził się Tadeusz Różewicz, wybitny poeta, dramaturg, prozaik i eseista. 

Należał do pokolenia Kolumbów, które wchodziło w dorosłość w okresie II wojny światowej. Jego twórczość, zwłaszcza poezja z elementami katastroficznymi, wyraża tragizm osamotnionej jednostki, często bezskutecznie poszukującej miejsca w świecie obojętności i okrucieństwa.

Jest jednym z najbardziej znanych na świecie polskich poetów, autorem ponad 50 tomów wierszy, przetłumaczonych na kilkadziesiąt języków. Przez lata był wymieniany jako kandydat do literackiej Nagrody Nobla. Zmarł w 2014 roku.

***

Tytuł audycji: Wieczór ze słuchowiskiem

Data emisji: 3.04.2022

Godzina emisji: 19.00


Czytaj także

"Pułapka" Tadeusza Różewicza w reżyserii Ewy Małecki. "To wielowarstwowy dramat"

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2021 11:00
- Różewicz w swoim wspaniałym tekście prezentuje bogactwo tematów, a ja musiałam skoncentrować się na jednym z nich. Dramat dotyczy Franza Kafki, dlatego chciałam, aby moja adaptacja była moim głosem na temat tego utworu, ale też oddawała ducha Różewicza i Kafki - mówiła w Dwójce Ewa Małecki, reżyserka radiowej adaptacji "Pułapki"
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Próba rekonstrukcji". "To jedna z moich najważniejszych realizacji radiowych"

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 12:15
- Miałem przyjemność i honor odbyć podróż z tą prozą czy, można powiedzieć, filozofią. To jest bardzo mądry test - mówił o słuchowisku "Próba rekonstrukcji" reżyser i autor adaptacji tekstów Tadeusza Różewicza Dariusz Błaszczyk. Na transmisję spektaklu zapraszamy dziś (8.10) od godz. 17.00.
rozwiń zwiń