PREMIERA. "Sonety krymskie. Poetycki dziennik podróży" wg Mickiewicza [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2022 19:30
Program 2 Polskiego Radia przedstawił premierę słuchowiska "Sonety krymskie. Poetycki dziennik podróży" na podstawie słynnego cyklu wierszy Adama Mickiewicza w reżyserii Dariusza Błaszczyka. Zapraszamy do wysłuchania.
Premiera słuchowiska Sonety krymskie. Nz Krzysztof Kwiatkowski i Krzysztof Wakuliński
Premiera słuchowiska "Sonety krymskie". N/z Krzysztof Kwiatkowski i Krzysztof WakulińskiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Adam Mickiewicz, "Sonety krymskie. Poetycki dziennik podróży"

Adaptacja i reżyseria: Dariusz Błaszczyk

Muzyka: Jacaszek

Realizacja akustyczna: Agnieszka Szczepańczyk

Obsada: Krzysztof Kwiatkowski (Pielgrzym), Krzysztof Wakuliński (Mirza), Justyna Kowalska (Ona), Arina Piskovskaya (głos ukraiński), Nedim Usejnow (głos tatarski)

***

W niedzielę 29 maja o godz. 19.00 na antenie Dwójki odbyła się premiera słuchowiska pt. "Sonety krymskie. Poetycki dziennik podróży", według słynnego cyklu wierszy autorstwa Adama Mickiewicza. Radiowej adaptacji i reżyserii podjął się Dariusz Błaszczyk, reżyser wielokrotnie nagradzany za swoje radiowe produkcje.

Scenariusz słuchowiska jest wiernym odzwierciedleniem cyklu poetyckiego, a co za tym idzie - przebiegu podróży młodego Adama Mickiewicza, który latem i jesienią 1825 roku wybrał się ze swoimi towarzyszami na Krym. Radiowa adaptacja w warstwie dźwiękowej nawiązuje do bogatej kultury tatarskiej, obecnej na Półwyspie Krymskim, ale i do drugiego wątku tematycznego sonetów - tęsknoty za ojczyzną, za Litwą, która pobrzmiewa w niemal każdym tekście cyklu.

Za muzykę odpowiada Jacaszek, artysta dźwiękowy, autor eksperymentalnej muzyki elektroakustycznej, który podejmuje rozmaite motywy muzyczne i dźwiękowe składające się na wielowymiarowy obraz tej poetyckiej podróży.


Posłuchaj
30:09 2022_05_29 19_01_27_PR2_Wieczor_ze_sluchowiskiem.mp3 PREMIERA. "Sonety krymskie. Poetycki dziennik podróży" wg Mickiewicza (Wieczór ze słuchowiskiem/Dwójka)

 

Jak powstawało słuchowisko? Zobacz reportaż:

Na słuchowisko zapraszaliśmy również podczas środowej (25.05) audycji "O wszystkim z kulturą", w której gościł reżyser słuchowiska Dariusz Błaszczyk.

Zobacz wideo:

[YouTube Dwójki]

***

Na "Wieczór ze słuchowiskiem" zaprosiliśmy w niedzielę (29.05) w godz. 19.00-20.00.