Polskie Radio
Section05
Krym

NASZ WYWIAD Skandal wokół słów prezydenta o Krymie, spięcie z Turcją. Dokąd zmierza Bułgaria po wyborach?

- Wyniki wyborów w Bułgarii wskazują, że proces uwalniania państwa od negatywnych wpływów Kremla będzie stopniowo kontynuowany - mówi portalowi PolskieRadio24.pl dr Mateusz Seroka z Ośrodka Studiów Wschodnich. Punktem odniesienia dla zwycięskiej partii prezydenckiej jest Unia Europejska i NATO, a także inicjatywa Trójmorza - zaznacza.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD ŚWIAT Rosja Turcja Bułgaria Krym

"Wszyscy sojusznicy potępiają działania Rosji". Szef NATO o koncentracji wojsk przy granicy z Ukrainą

Sekretarz generalny NATO ostrzegł Rosję przed eskalacją konfliktu na Ukrainie. Jens Stotelnberg skomentował najnowsze doniesienia o zwiększonej koncentracji rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą. Szef Sojuszu Północnoatlantyckiego rozmawiał na temat w Brukseli z szefem ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułebą.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Ukraina NATO Jens Stoltenberg Donbas Krym Kijów Bruksela Beata Płomecka wojsko wojna na Ukrainie

"Rosja zwiększy kontyngent przy granicy". Wiceminister obrony Ukrainy podała termin

Amerykański serwis Politico podał, że zdjęcia satelitarne pokazują, że Rosja ponownie gromadzi swoje wojska przy granicy z Ukrainą. - Należy oczekiwać, że Rosja zwiększy swój kontyngent przy ukraińskiej granicy zimą - powiedziała z kolei wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar, powołując się na dane ukraińskiego wywiadu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Ukraina Krym wojsko konflikty międzynarodowe

Jeden z liderów Tatarów na Krymie zabrany na oddział psychiatryczny. MSZ Ukrainy: sowieckie praktyki

Wiceszef zdelegalizowanego przez Rosjan samorządu Tatarów Krymskich, Medżlisu, Nariman Dżelał, zatrzymany i aresztowany we wrześniu na zaanektowanym przez Rosję Krymie, został skierowany na przymusowe badania do szpitala psychiatrycznego - poinformował jego adwokat. MSZ Ukrainy oceniło, że to praktyki "czysto sowieckie".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Krym Rosja Tatarzy krymscy Ukraina

Nie ustają represje wobec Tatarów. Rosyjska FSB oskarżyła jednego z liderów o dywersję

Rosyjska FSB oskarżyła jednego z liderów Tatarów krymskich Narimana Dżelalowa o dywersję. Tatarski działacz od 4 września jest przetrzymywany w areszcie. Obrońcy praw człowieka przypominają, że represje wobec społeczności tatarskiej zaczęły się w 2014 roku - po tym jak Rosja podstępem zajęła ukraiński Krym. Część Tatarów krymskich do dziś nie zaakceptowała rosyjskiej aneksji półwyspu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Krym Tatarzy Ukraina Maciej Jastrzębski służby i bezpieczeństwo Azja FSB

"Takie działanie podaje w wątpliwość intencje Federacji Rosyjskiej". Polskie MSZ o wyborach na Krymie

Polska dyplomacja potępiła przeprowadzenie wyborów do rosyjskiej Dumy Państwowej na terytorium okupowanego Krymu. Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyraziło w oświadczeniu rozczarowanie "uniemożliwieniem przez rosyjskie władze organizacji misji obserwacyjnej OBWE" podczas wyborów, które odbyły się między 17 a 19 września w całej Rosji.
Zobacz więcej na temat:  Rosja wybory ŚWIAT polityka Krym