Polskie Radio
Section05
Krym

Stan zagrożenia epidemicznego na obszarze całej Polski

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego. Ograniczono działalność galerii handlowych. Czynne pozostają m. in. sklepy spożywcze, apteki, pralnie, drogerie. Przywrócona zostanie kontrola wszystkich granic kraju, ponadto wprowadzone zostają ograniczenia dotyczące przekraczania polskich granic przez cudzoziemców.
Zobacz więcej na temat:  Polonia Koronawirus w Polsce język polski Krym Mateusz Morawiecki Polacy za granicą

UE przedłuża sankcje dyplomatyczne wobec Rosji

Unia Europejska przedłuży o kolejne pół roku sankcje dyplomatyczne wobec Rosji za aneksję Krymu. Decyzja zapadła na spotkaniu ambasadorów państw członkowskich - dowiedziała się brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Restrykcje mają być przedłużone do połowy września. By weszły w życie, potrzebna jest jeszcze formalna zgoda unijnych ministrów, co ma nastąpić w przyszłym tygodniu.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Rosja Ukraina Donbas Krym wojna na Ukrainie sankcje Unii Europejskiej sankcje

Zgoda UE na nowe sankcje ws. Krymu. Cypr wycofał sprzeciw

Jest zielone światło unijnych ambasadorów dla sankcji dyplomatycznych za wybory na Półwyspie Krymskim jesienią ubiegłego roku - dowiedziała się nieoficjalnie brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Jest to możliwe, bo zastrzeżenia wycofał Cypr. Jutro decyzję oficjalnie zatwierdzą unijni ministrowie do spraw europejskich na spotkaniu w Brukseli.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Beata Płomecka Rosja Krym sankcje

Sankcje za wybory na Krymie. Polska chce złamać impas w UE

Impas w Unii Europejskiej w sprawie rozszerzenia sankcji dyplomatycznych za wybory na Półwyspie Krymskim jesienią ubiegłego roku. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka ustaliła nieoficjalnie, że zgoda unijnych krajów w tej sprawie w ubiegłym roku nie została wdrożona z powodu sprzeciwu Cypru. Polska, wspierana przez kilkanaście krajów, stara się przełamać impas.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Krym Unia Europejska

Ekspert: setki wyrzutni i tysiące pocisków, aby zwiększyć zdolność obrony przed Rosją

Ukraina kupi od USA drugą partię kompleksów przeciwpancernych Javelin. Kontrakt z Amerykanami podpisało ukraińskie ministerstwo obrony. Pierwsza partia ręcznych przeciwpancernych wyrzutni trafiła nad Dniepr w zeszłym roku. - Jest to na pewno wzmocnienie, bo są to najnowocześniejsze sprzęty, ale nie takie, które zdecydowałyby o wyniku wojny - mówił w "Więcej świata" Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute. 
Zobacz więcej na temat:  Ukraina USA Rosja broń Krym Afganistan Libia Turcja Mars Paweł Lekki

Nielegalny pociąg z Rosji na okupowanym Krymie. Ukraina wszczyna śledztwo

Ukraińska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie nielegalnego przekroczenia granicy przez rosyjski pociąg pasażerski. Po raz pierwszy skład relacji Petersburg - Symferopol wjechał na okupowany Krym po niedawno otwartym moście przez Cieśninę Kerczeńską. - Rosja kolejny raz naruszyła suwerenność Ukrainy - skrytykowała wydarzenie Unia Europejska.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Krym Ukraina Rosja kolej