REKLAMA

Dziennikarskie intrygi i walka o władzę – słuchowisko w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2011 14:10
30 kwietnia mija setna rocznica śmierci Stanisława Brzozowskiego – ważnego myśliciela, literata i publicysty przełomu XIX i XX wieku. W sobotni wieczór zapraszamy na słuchowisko według jednego z dramatów Brzozowskiego: "Mocarz".

Stanisław Brzozowski – filozof , pisarz, krytyk literacki i teatralny – zmarł  30 kwietnia 1911 roku we Florencji. Przeszedł do historii jako autor m.in. "Legendy Młodej Polski", "Płomieni", "Głosów wśród nocy", "Widm moich współczesnych", "Idei".

"Mocarz" to sztuka w 3 aktach, w której Brzozowski pokazuje, jak kręte bywają drogi kariery, szczególnie politycznej. Prawda i kłamstwo  stosowane są wymiennie przez karierowiczów, ale nie przez ludzi honoru. Rzecz rozgrywa się w środowisku dziennikarskim – naczelny jednej z poczytnych gazet zamierza ubiegać się o mandat poselski. W konkurencyjnej gazecie ukazuje się artykuł na temat jego niechlubnej przeszłości. Czy to prawda, czy oszczerstwo będące formą walki z konkurencją? Kim jest tytułowy mocarz? Skąd w tym wszystkim dramat rodzinny? Odpowiedzi na te i inne pytania - w słuchowisku. Zapraszamy!

"Mocarz" – wg dramatu Stanisława Brzozowskiego – w adaptacji Wacława Tkaczuka. Reżyseria Wojciecha Markiewicza. Wystąpili: Mirosława Dubrawska, Izabela Bukowska, Wojciech Wysocki, Janusz Rafał Nowicki, Grzegorz Damięcki, Andrzej Blumenfeld, Andrzej Ferenc, Wacław Szklarski, Arkadiusz Bazak, Marek Bargiełowski, Gabriela Kownacka, Mirosław Konarowski. Opracowanie muzyczne Małgorzaty Małaszko. Realizacja akustyczna Andrzeja Złomskiego.

Nagranie z 2001 roku.     

30 kwietnia (sobota), godz. 18:00      

Czytaj także

Miłosz i jego dramatyczna obrona religii

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2011 12:09
Twórczość Miłosza powinna cieszyć tych wszystkich, dla których religia jest wartością nadrzędną, sprawą, o którą warto toczyć spory, fundamentem życia i rękojmią jego sensu.
rozwiń zwiń