Vaclav Havel - "Audiencja"

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2012 23:44
Słynna jednoaktówka zmarłego niedawno czeskiego dramaturga i polityka w piątkowy wieczór w Dwójce.

"Audiencja" należy do najbardziej znanych z wystawień scenicznych jednoaktówek Vaclava Havla. Niektórzy słuchacze mieli szansę oglądać ten utwór - między innymi w warszawskim Teatrze Powszechnym. Premiera trzech jednoaktówek Havla: "Audiencja", "Wernisaż" i "Protest" odbyła się tam w listopadzie 1981 roku i do stanu wojennego zagrano je dziewięć razy. Wróciły do repertuaru dopiero na początku 1989 roku (bez "Protestu").

Ferdynand Vaniek, bohater "Audiencji", teoretycznie mógł dać się namówić na pisanie donosów... na samego siebie. Zmieniono by mu wówczas ciężką pracę w browarze na lżejszą  posadę magazyniera. Waniek nie godzi się jednak na to, bo ma zasady. To oburza Browarnika...

Vaclav Havel: "Audiencja"
Przekład Andrzeja Sławomira Jagodzińskiego. Adaptacja i reżyseria Wojciecha Markiewicza. Występują: Roman Kłosowski i Krzysztof Gosztyła. Słuchowisko zostało zrealizowane w 1993 roku.

13 stycznia (piątek), godz. 22:00

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Havel, niedoceniony dramaturg

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2011 09:00
- Mój powrót do teatru nie był łatwy - mówił - To nie powszechna sytuacja, by ktoś był związany z teatrem, został prezydentem i potem wrócił.
rozwiń zwiń