Polskie Radio
Section05
Vaclav Havel

25 lat Polski w NATO. Od ćwierć wieku współtworzymy historię najpotężniejszego sojuszu

- To wielki dzień dla Polski, jak i dla milionów Polaków rozproszonych po wszystkich kontynentach. Polska wraca na zawsze tam, gdzie jest jej miejsce, do wolnego świata - mówił w dniu oficjalnego przystąpienia Polski do NATO ówczesny polski minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek.
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Kwaśniewski Bronisław Geremek HISTORIA NATO Vaclav Havel historia Polski Polska w NATO

Czechy: pożegnanie Karela Schwarzenberga, b. szefa MSZ i przyjaciela Polski. "Dbał o nasz wspólny interes"

Rodzina, przyjaciele i współpracownicy, a także przedstawiciele władz, Kościoła i szlachty pożegnali dziś w Pradze Karela Schwarzenberga. Pochodzący ze szlacheckiego rodu polityk, były minister spraw zagranicznych, szef kancelarii prezydenta Václava Havla, senator i poseł, zmarł 12 listopada w wieku 85 lat.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Czechy Praga dyplomacja Vaclav Havel pogrzeby pogrzeb Bogdan Borusewicz

"Havel od kuchni". Książka w sam raz na święta

- Mało kto pewnie o tym wiem, że Václav Havel w wolnych chwilach był pasjonatem gotowania. Tak jak w życiu i w literaturze często eksperymentował i czasami to zapisywał. Oprócz tego jest tam masa anegdot pokazujących Havla z trochę innej, nieoficjalnej strony - mówił w "Literackich witaminach" Andrzej Jagodziński, autor przekładu książki "Havel od kuchni" Michaela Žantovský'ego.
Zobacz więcej na temat:  Vaclav Havel literatura tłumacz Dwójka Dorota Gacek