Stenka, Seweryn i Damięcki w dramacie panicznym Topora

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2012 09:00
Na teatralnej scenie Dwójki: szalona sztuka Rolanda Topora, groteskowe studium zniewolenia i dehumanizacji, w gwiazdorskiej obsadzie. Zapraszamy!
Danuta Stenka
Danuta Stenka Foto: fot. Polskie Radio

Joko jest młodym człowiekiem utrzymującym ze swojej pracy przy cysternie całą rodzinę: matkę, ojca, chorą siostrę. Mijają właśnie dwa lata od chwili jego zatrudnienia, gdy spotyka go – także jego szefa oraz kolegów z pracy – coś dziwnego: jacyś bliżej nieokreśleni zagraniczni delegaci każą... nosić się na plecach. Z początku Joko buntuje się przeciwko tym upokarzającym praktykom, jednak pod wpływem presji oportunistycznego otoczenia, jak i z chęci dobrego zarobku (pieniądze przydałby się na operację dla siostry, na przeprowadzkę w inne, lepsze miejsce) ustępuje. Delegaci zaczynają coraz bardziej dominować nad chłopcem.

Roland Topor (1938-1997), potomek polskich Żydów, którzy w latach 30. wyemigrowali do Francji, zasłynął jako malarz, ilustrator książek, aktor (m.in. w "Lokatorze" Polańskiego), autor scenariuszy i projektów plastycznych do filmów animowanych, dramaturg. Rozgłos przyniosła mu seria rysunków poruszających tematy tabu. Zarówno w plastyce, jak i w literaturze Topor łączy ze sobą humor i makabrę, językiem groteski mówi o gorzkich prawdach naszej egzystencji.

Przekład: Ewa Kuczkowska
Adaptacja: Iwona Malinowska
Reżyseria: Waldemar Modestowicz
Opracowanie muzyczne: Małgorzata Małaszko
Wystąpili: Grzegorz Damięcki, Elżbieta Kępińska, Maria Seweryn, Sławomir Pacek, Janusz Bukowski, Tomasz Zaliwski, Stanisław Brudny, Wojciech Wysocki, Adam Bauman, Piotr Kozłowski, Wieńczysław Gliński, Danuta Stenka, Adam Ferency, Krzysztof Kowalewski, Marek Obertyn, Andrzej Blumenfeld. 
Nagranie z 2002 roku

13 kwietnia (piątek), godz. 22:00

Słuchowisko przypominamy z okazji 15. rocznicy śmierci Rolanda Topora. W dzień rocznicy – 16 kwietnia, w poniedziałek – zapraszamy Państwa do wysłuchania audycji Iwony Malinowskiej z udziałem Jana Gondowicza, poświęconej  pamięci autora.

Czytaj także

Powrót Topora

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2010 22:32
Paryż nocą i postaci jak z bajki - wszystko to w "Balu na ugorze". W "Wieczorze Kulturalnym" także spotkanie z historią rodziny Kossaków.
rozwiń zwiń