Utwory o przysmakach

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2022 13:26
W świątecznym wydaniu "Muzyki w kadrze" Mariusz Gradowski zaprosił na spotkanie przy wielkanocnym stole, na którym nie zabrakło żurku, chleba, szynki wielkanocnej, babki drożdżowej, sernika, i oczywiście mazurków. 
W Muzyce w kadrze same muzyczne smakołyki
W "Muzyce w kadrze" same muzyczne smakołyki Foto: shuttestock

Które piosenki i utwory traktują o przysmakach?

Niech to pozostanie niespodzianką, choć zdradzimy, że nikt tak nie śpiewał o żurku jak Wojciech Młynarski. Można natomiast liczyć na spotkanie z Kabaretem Starszych Panów, Kabaretem Olgi Lipińskiej, ale i – Louisem Armstrongiem. Będą: mazurek włoski, mazurek broadwayowski, będzie też mazurek Chopina rodem z opowieści o Harrym Potterze. Jak to możliwe? Proszę sprawdzić!

Oczywiście, w Niedzielę Wielkanocną nie może zabrakło muzyki z filmowych wizji zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, zabrzmiały więc kompozycje Miklosa Rozsy ("Król królów", "Ben Hur"), Alfreda Newmana ("The Robe"), ale i Hildura Guðnadóttira oraz Jóhanna Jóhannssona ("Maria Magdalena").

***

W niedzielę omijamy rafy przebojów, słuchamy, rozmawiamy i umieszczamy muzykę filmową w różnych kontekstach. Rozmawiamy o niej przez pryzmat twórczości kompozytorów znanych i mniej znanych, gatunków, stylów, instrumentów, scen, obrazów. Historia, anegdoty, okoliczności powstania, ale przede wszystkim świetna muzyka, która doskonale czuje się także poza kadrem.


Posłuchaj
57:53 2022_04_17 14_58_29_PR2_Muzyka_w_kadrze.mp3 Utwory o przysmakach (Muzyka w kadrze/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Muzyka w kadrze

Prowadził: Mariusz Gradowski

Data emisji: 17.04.2022

Godzina emisji: 15.00


Czytaj także

Leniwa niedziela z muzyką filmową Haruomiego Hosono

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2022 12:30
W tym roku 70 lat skończył jeden z najwybitniejszych twórców muzyki filmowej i elektronicznej, laureat Oscara za ścieżkę dźwiękową do filmu "Ostatni cesarz" - Ryuichi Sakamoto. Ale to nie o nim była ta audycja. Poświęciliśmy ją długoletniemu przyjacielowi i współpracownikowi Sakamoto, czyli Haruomiemu Hosono.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Giorgio Gaslini – "włoski Komeda"

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2022 13:56
Bohaterem niedzielnej audycji "Muzyka w kadrze" był "włoski Krzysztof Komeda" – Giorgio Gaslini. Postać ekstremalnie ważna dla włoskiego jazzu – to on jako pierwszy wystąpił na amerykańskim festiwalu w Nowym Orleanie, to on był pierwszym włoskim jazzmanem, o którym wspomniał magazyn DownBeat.
rozwiń zwiń