Nieznane nagrania Kabaretu Starszych Panów

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2023 13:00
Za nami spotkanie z Pawłem Nawarą z Kameleon Records i rozmowa o rzadkich nagraniach Kabaretu Starszych Panów, o muzyce filmowej Skaldów i No To Co, o muzyce ilustracyjnej Tadeusza Woźniaka, o rekonstrukcjach nagrań, o różnicach między nagraniami płytowymi, radiowymi a filmowymi.
Kompozytor Jerzy Wasowski (L) i poeta, autor piosenek Jeremi Przybora (P) w Kabarecie Starszych Panów
Kompozytor Jerzy Wasowski (L) i poeta, autor piosenek Jeremi Przybora (P) w "Kabarecie Starszych Panów"Foto: PAP/Edmund Radoch

Było też coś dla dzieci, tych nieco starszych: rewelacyjne piosenki z "Piątku z Pankracym".

Kabaret Starszych Panów był uwielbiany przez miliony Polaków. Po raz pierwszy wyemitowano go w Telewizji Polskiej dokładnie 16 października 1958 roku. Powstawały również radiowe wersje widowiska. Scenariusze i teksty piosenek pisał Jeremi Przybora, muzykę komponował Jerzy Wasowski. Obaj reżyserowali telewizyjne przedstawienia, obaj wcielali się w role tytułowych starszych panów.

Jeremi Przybora w chwili tworzenia Kabaretu Starszych Panów miał czterdzieści pięć lat, a Jerzy Wasowski czterdzieści trzy lata. Obaj nawiązywali do przedwojennego stylu bycia, zachowania i do przedwojennej elegancji.

W niedzielę w "Muzyce w kadrze":


Audycja dla wszystkich miłośników muzyki filmowej oraz dla tych, którzy chcą ją poznać.

W niedzielę o godzinie 11.00 omijamy rafy przebojów, słuchamy, rozmawiamy i umieszczamy muzykę filmową w różnych kontekstach. Rozmawiamy o niej przez pryzmat twórczości kompozytorów znanych i mniej znanych, gatunków, stylów, instrumentów, scen, obrazów. Historia, anegdoty, okoliczności powstania, ale przede wszystkim świetna muzyka, która doskonale czuje się także poza kadrem.


Posłuchaj
87:26 MWK 26.11.2023 do podcastu MP3.mp3 Nieznane nagrania Kabaretu Starszych Panów (Muzyka w kadrze/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Muzykę w kadrze

Prowadził: Mariusz Gradowski

Gość: Paweł Nawara (Kameleon Records)

Data emisji: 26.11.2023

Godzina emisji: 11.00

mgc

Czytaj także

Henryk Wars - twórca legendarnych piosenek

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2021 05:30
"Już nie zapomnisz mnie" - tytuł jednego z wielu jego utworów, może być mottem całej jego twórczości. Był jednym z najbardziej warszawskich kompozytorów XX wieku. 120 lat temu, 29 grudnia 1902 roku, urodził się Henryk Warszawski, bardziej znany pod nazwiskiem Henryk Wars.
rozwiń zwiń