Nie żyje piosenkarz i gitarzysta Piotr Szczepanik. Miał 78 lat

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2020 11:05
Nie żyje piosenkarz, gitarzysta, aktor Piotr Szczepanik, wykonawca jednej z najpiękniejszych polskich ballad o miłości "Kochać", także takich utworów jak "Goniąc Kormorany" i "Żółte kalendarze". O śmierci artysty poinformowała córka artysty Jagoda Maria Szczepanik.
- O tym, że piosenki przeze mnie wykonywane stały się szlagierami, zadecydowali radiosłuchacze - wspominał w jednym z wywiadów Piotr Szczepanik
- O tym, że piosenki przeze mnie wykonywane stały się szlagierami, zadecydowali radiosłuchacze - wspominał w jednym z wywiadów Piotr SzczepanikFoto: PAP/Wojciech Pacewicz

- Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 20 sierpnia - po wielu latach zmagań z chorobą - odszedł we śnie mój tata Piotr Szczepanik - przekazała PAP Jagoda Maria Szczepanik.

"Goniąc Kormorany", "Żółte kalendarze", "Kochać", "Nigdy więcej" to utwory, które zna cała Polska. Piotr Szczepanik wylansował ballady, które obecnie można określić standardami polskiej piosenki.

- Nie czyniłem żadnych zabiegów, ani specjalnie się nie starałem, aby stać się popularnym. Właściwie, to o moim dalszym życiu, śpiewaniu i o tym, że piosenki przeze mnie wykonywane stały się szlagierami, zadecydowali radiosłuchacze - wspominał w jednym z wywiadów Piotr Szczepanik.

Piosenkarz, aktor, gitarzysta

Piotr Szczepanik przyszedł na świat 14 lutego 1942 r. Po maturze współpracował z lubelskim Teatrem Lalki i Aktora. Następnie studiował historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Debiutował na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie w 1963 r. W latach 60. i 70. z Bohdanem Łazuką i Jackiem Fedorowiczem prowadził program estradowo-kabaretowy "Popierajmy się".

Również w latach 70. Piotr Szczepanik zaczął zajmować się piosenką poetycką. Występował sam, z gitarą. Koncertował Polsce oraz m.in. w USA, Australii, Nowej Zelandii, Kanadzie oraz w wielu krajach w Europie.

W latach 80. Szczepanik poświęcił się działalności opozycyjnej. Był m.in. współorganizatorem Festiwalu Piosenki Prawdziwej w 1981 r. Podczas stanu wojennego organizował niezależną, podziemną scenę muzyczną.

pb