REKLAMA

W wieku 66 lat zmarł publicysta i działacz opozycji w PRL-u Wojciech Sikora

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2022 07:08
Nie żyje Wojciech Sikora – publicysta, redaktor, działacz opozycji demokratycznej w PRL, wieloletni prezes Stowarzyszenia Instytut Literacki Kultura w Maisons-Laffitte.
Wojciech Sikora był publicystą, działaczem opozycji demokratycznej w PRL, wieloletnim prezesem Stowarzyszenia Instytut Literacki Kultura w Maisons-Laffitte.
Wojciech Sikora był publicystą, działaczem opozycji demokratycznej w PRL, wieloletnim prezesem Stowarzyszenia Instytut Literacki Kultura w Maisons-Laffitte.Foto: PAP/Marcin Obara

Wojciech Sikora urodził się w 1956 roku. W latach 70. był aktywnym działaczem opozycji demokratycznej, współpracownikiem Studenckiego Komitetu Solidarności, Komitetu Obrony Robotników oraz Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Wielokrotnie represjonowany za swoją działalność opozycyjną.

Po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego pozostał we Francji, gdzie aktywnie działał w polskich organizacjach emigracyjnych. Był współpracownikiem paryskiego Komitetu NSZZ "Solidarność". Współpracował z emigracyjnym miesięcznikiem "Kontakt", krakowskim niezależnym kwartalnikiem "Arka" oraz Rozgłośnią Polską Radia Wolna Europa. Pełnił także funkcję sekretarza Funduszu Pomocy Niezależnej Literaturze i Nauce w Paryżu, który udzielił blisko 700 stypendiów oraz sfinansował wydanie blisko pięćdziesięciu książek oraz australijskiej Fundacji Polcul – Polskiej Fundacji Kultury.

Przebywając na emigracji, stale współpracował z Jerzym Giedroyciem i Instytutem Literackim Kultura. Był współzałożycielem paryskiego wydawnictwa Aktis, które składało m.in. paryską "Kulturę", "Zeszyty Historyczne" i kolejne pozycje "Biblioteki Kultury". Stałym pracownikiem Instytutu został w 2000 r. Po śmierci Henryka Giedroycia w 2010 r. został, zgodnie z jego wolą, prezesem Stowarzyszenia Instytut Literacki Kultura i funkcję tę pełnił do maja 2019 r., nieprzerwanie troszcząc się o popularyzacje spuścizny i dorobku Instytutu.

W uznaniu wybitnych zasług w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, a także dla rozwoju polskiej kultury i osiągnięć w dokumentowaniu i upamiętnianiu prawdy o historii Polski został odznaczony Krzyżem Kawalerskim (1955), Oficerskim (2008) i Komandorskim (2018) Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

***

[MKiDN]

Zobacz więcej na temat: odeszli 2022 Wojciech Sikora