Córka lorda Byrona i początki informatyki

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2020 13:14
- To ona napisała program pierwszego algorytmu, który wtedy, w roku 1833 i później, był czymś zupełnie nowatorskim - mówiła Kinga Michalska o Adzie Lovelace, bohaterce książki Jamesa Essingera "Algorytm Ady".
Audio
  • Rozmowa o książce Jamesa Essingera "Algorytm Ady" (Poranek Dwójki)
Okładka książki Jamesa Essingera Algorytm Ady
Okładka książki Jamesa Essingera "Algorytm Ady"Foto: mat. prom.

shutterstock maszyna 1200.jpg
Boris Vian - za dnia inżynier, po godzinach surrealista i prowokator

Dzięki tej biografii możemy poznać, właściwie nieznane, koleje życia córki słynnego angielskiego poety, dowiedzieć się, jakim była wszechstronnym umysłem. - Osobowość lorda Byrona była na tyle dominująca, że mogła przykryć dokonania wielu zasłużonych ludzi, w tym przypadku jednak było tak, że lord Byron nie chciał zaakceptować tej swojej jedynej prawowitej córki - przypominała Kinga Michalska. Jak mówiła, matka Ady, która z Byronem szybko się rozstała, zaszczepiła w córce chęć poznawania świata, postarała się, by córka była dobrze wykształcona. I tak młodziutka Ada zainteresowała się matematyką.

Jak doszło do tego, że Ada - przypomnijmy: w pierwszej połowie XIX wieku - napisała program pierwszego algorytmu? - Ada Lovelace mówiła, że kiedyś powstaną programy, które będą same tworzyć muzykę - podkreślała Kinga Michalska.

Więcej o książce Jamesa Essingera "Algorytm Ady" w nagraniu audycji. Rozmowa ta ukazała się w cotygodniowym cyklu Poranka Dwójki "Książka i kawa".

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Kinga Michalska

Data emisji: 20.02.2020

Godzina emisji: 8.50

jp/pg


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak