Sztuka porażki. Niedokończone, utracone, niespełnione

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2026 23:59
Historia sztuki jest zwykle opowieścią o arcydziełach, przełomach, odkryciach i triumfach twórczej wyobraźni. Równie ważne wydają się jednak dzieje porażek, niedokończonych projektów, strat i doświadczeń, których nie udało się przekształcić w harmonijną formę.
Nie każda artystyczna próba kończy się arcydziełem, ale każda pozostawia ślad w procesie twórczym.
Nie każda artystyczna próba kończy się arcydziełem, ale każda pozostawia ślad w procesie twórczym.Foto: Shutterstock

Wysłuchaj audycji "Rachunek myśli"<<<

I być może to właśnie w nich sztuka odsłania swoje najgłębsze znaczenie. Bo impas nie jest jedynie negatywnym stanem, który należy przezwyciężyć, ale przestrzenią poznania, a opór nie tylko przeszkodą, lecz impulsem dla kreatywności.

Gościem audycji była Maria Poprzęcka.

***

Tytuł audycji: Rachunek myśli

Prowadzenie: Michał Nowak

Data emisji: 27.06.2026

Godz. emisji: 23.00

Czytaj także

Homo audiens. O muzyce w życiu człowieka

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2026 23:59
Muzyka wydaje się nie tylko wytworem kultury, ale również częścią biologicznego wyposażenia człowieka. Noworodek reaguje na rytm zanim nauczy się mówić. Dźwięki wpływają na tętno, oddech, poziom hormonów, pamięć i emocje. 
rozwiń zwiń