Polskie Radio
Section05
Michał Nowak

Janina Jankowska: Marek Owsiński był człowiekiem zasadniczym i pełnym energii

- Marek Owsiński był człowiekiem pełnym energii, lubiłam z nim pracować, był skuteczny. Zależało mu na tym, aby wszystko było tak, jak trzeba. Miałam do niego ogromne zaufanie w okresie opozycyjnym, był mi bardzo bliski ideowo - mówiła w Dwójce Janina Jankowska, dziennikarka radiowa i publicystka.
Zobacz więcej na temat:  Jan Owsiński Marek Owsiński Dwójka Janina Jankowska Grzegorz Majchrzak Michał Nowak

"Kreatywność na 33 sposoby". Autor: nie ma kreatywności bez pomysłowości

- Istotą kreatywności jest stała zdolność człowieka do wymyślania, generowania, tworzenia nowych, twórczych pomysłów - mówił w Dwójce prof. Krzysztof Szmidt, kierownik Katedry Edukacji Artystycznej i Pedagogiki Twórczości Uniwersytetu Łódzkiego oraz autor książki "Kreatywność na 33 sposoby. Odkryj swój twórczy potencjał".
Zobacz więcej na temat:  Michał Nowak filozofia poradnik zdolności Dwójka KULTURA

Koło wkoło Polski - muzycy na rowerach w szczytnym celu

- Jeżeli jest cel, pomoc innej osobie, która jest o wiele bardziej potrzebująca ode mnie, to trzeba to zrobić. Jeżeli jeszcze robi się to w najmilszym towarzystwie i na rowerze, to grzech tego nie zrobić - mówił w Dwójce Wiktor Rakowski, polsko-ukraiński puzonista związany z Operą Wrocławską i uczestnik wyprawy rowerowej "Koło wkoło Polski 2023".
Zobacz więcej na temat:  reportaż rower akcja charytatywna Dwójka Ukraina KULTURA Michał Nowak Koło wkoło Polski Dwójka

Kraków - kulturowe dziedzictwo, literatura, architektura i jazz

W tym wydaniu audycji "Miejsca z dobrych stron" odwiedziliśmy Kraków. Dziesięć lat temu, jako siódme miasto świata, stolica Małopolski dołączyła do sieci Miast Kreatywnych i oficjalnie uzyskała tytuł Miasta Literatury UNESCO. Poświęconych mu wierszy, powieści i reportaży jest mnóstwo. I wbrew temu, co na początku swojej poetyckiej drogi pisał Marcin Świetlicki - nie wszystkie są pisane smoczymi literami.
Zobacz więcej na temat:  Kraków Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Michał Nowak Dwójka KULTURA

Janusz Kapusta: zainspirował mnie Arnold Schwarzenegger

- W latach 70. byłem pod wrażeniem Schwarzeneggera. Gdy kulturysta z Austrii miał 14 lat, to koledzy go trochę popychali. Zamknął się więc w piwnicy i zaczął ćwiczyć. Po kilku latach zdobył tytuł Mister Universe, czyli najlepiej zbudowanego człowieka na świecie. Pomyślałem: to jest człowiek, który mnie interesuje. Żeby zostać księciem, trzeba mieć albo żonę księżniczkę, albo matkę królową. A tutaj on sam do tego doszedł - mówił w Dwójce Janusz Kapusta, tegoroczny laureat Nagrody im. Lecha Kaczyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Janusz Kapusta Dwójka Michał Nowak Kongres Polska Wielki Projekt 2023 Polska Wielki Projekt KULTURA