Polskie Radio
Section05
Michał Nowak

Jacek Petrycki: operator filmowy poznaje świat w sensie czysto ludzkim

- Poznałem młodych dokumentalistów, którzy mnie nie tylko zaakceptowali, ale również przekonali, że warto robić coś, co jest ważne. To byli tacy ludzie jak Kieślowski, Łoziński, Zygadło, Titkow. Pracując z nimi wszedłem w krąg sztuki. Czas po studiach, lata 70. do stanu wojennego wspominam jako najbardziej owocny okres dla mnie i tego co robiłem - mówił w Dwójce operator filmowy i dokumentalista Jacek Petrycki.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Petrycki kino operator Michał Nowak Dwójka film dokumentalny Agnieszka Holland Krzysztof Kieślowski Marcel Łoziński Andrzej Titkow

Wspominamy Janusza Majewskiego. Feliks Falk: był jakby z innej epoki

Janusz Majewski - wybitny reżyser filmowy, scenarzysta, pisarz, wieloletni prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich - zmarł w środę (10.01) w wieku 92 lat. - Reprezentował typ nie tylko dżentelmena, ale również człowieka trochę z innej epoki. Był dla nas wzorem tego, czego już nie mieliśmy po wojnie. Wszystko wokół zszarzało, a on zawsze błyszczał. Było w nim coś takiego, że chciało się mu ukłonić - mówił w Dwójce Feliks Falk, reżyser i przyjaciel Janusza Majewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Michał Nowak Aldona Łaniewska-Wołłk Janusz Majewski reżyser kino film polski Wiktor Zborowski Feliks Falk Maciej Stuhr Juliusz Machulski KULTURA FILM odeszli 2024 Dwójka

Jacek Malczewski i jego "Wizja Ezechiela" w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

- Malczewski swój cykl zaczyna w 1914 roku. Wtedy zrodziła się w nim nadzieja, że zamęt wojenny przyniesie Polsce odrodzenie. Ta myśl polityczna kształtowała się w Polsce pod zaborami już od dawna. Według późniejszych danych tych obrazów powstało dziewięć, mnie udało się zidentyfikować siedem. Ostatnie prace powstały już po odzyskaniu niepodległości - mówił w Dwójce historyk sztuki prof. Michał Haake.
Zobacz więcej na temat:  wystawa dzieła sztuki Jacek Malczewski muzeum Warszawa Michał Nowak Dwójka

Janina Jankowska: Marek Owsiński był człowiekiem zasadniczym i pełnym energii

- Marek Owsiński był człowiekiem pełnym energii, lubiłam z nim pracować, był skuteczny. Zależało mu na tym, aby wszystko było tak, jak trzeba. Miałam do niego ogromne zaufanie w okresie opozycyjnym, był mi bardzo bliski ideowo - mówiła w Dwójce Janina Jankowska, dziennikarka radiowa i publicystka.
Zobacz więcej na temat:  Jan Owsiński Marek Owsiński Dwójka Janina Jankowska Grzegorz Majchrzak Michał Nowak

"Kreatywność na 33 sposoby". Autor: nie ma kreatywności bez pomysłowości

- Istotą kreatywności jest stała zdolność człowieka do wymyślania, generowania, tworzenia nowych, twórczych pomysłów - mówił w Dwójce prof. Krzysztof Szmidt, kierownik Katedry Edukacji Artystycznej i Pedagogiki Twórczości Uniwersytetu Łódzkiego oraz autor książki "Kreatywność na 33 sposoby. Odkryj swój twórczy potencjał".
Zobacz więcej na temat:  Michał Nowak filozofia poradnik zdolności Dwójka KULTURA