Kołysanki rażone piorunem i dzieci-ptaki

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2013 18:00
Czy kultura tradycyjna może być przydatna w edukacji współczesnych dzieci? Między innymi na to pytanie odpowiedziała w magazynie "Źródła" Kaja Prusinowska, która prezentowała album "Kołysała mama smoka - powrót".
Audio
  • Kołysanki rażone piorunem i dzieci-ptaki - rozmowa z Kają Prusinowską (Dwójka/Źródła)
Fragment okładki płyty Kołysała mam smoka - powrót
Fragment okładki płyty "Kołysała mam smoka - powrót"Foto: materiały promocyjne

Okazuje się, że to już czwarta inkarnacja krążka zawierającego kompozycje Kaji i Janusza Prusinowskich do poezji dziecięcej Joanny Papuzińskiej. Pierwsza stanowiła prywatny zbiór, stworzony przez muzyków dla ich dzieci oraz jako prezent dla przyjaciół. - Okazało się, że nasze utwory bardzo spodobały się samej Joannie Papuzińskiej, więc poprosiła o nagrania płyty wyłącznie z jej utworami - opowiadała gość Piotra Kędziorka. Tak powstały dwa kolejne zbiory dołączone do dwóch różnych wydawnictw książkowych z kołysankami poetki. Po drodze nie brakowało przykrych niespodzianek. Zawartość jednej z płyt zniknęła na przykład, gdy piorun spalił twardy dysk w komputerze...

I wreszcie w 2013 roku doszło do wydania tej ostatecznej, wymarzonej i samodzielnej wersji płyty z kołysankami. - Pani Joanna Papuzińska była dla nas kimś więcej, niż autorką wierszy. Od lat pozostaje ona "aniołem opiekuńczym" - podkreśliła Kaja Prusinowska, dodając, że poetka ma też ogromną wiedzę na temat kultury tradycyjnej, także folkloru dziecięcego. Echa tej fascynacji "usłyszeć" można zresztą w jej wierszach. Pod utwór "Dydu dylu na badylu" nie przez przypadek wystarczyło podłożyć melodię "Chmiela", bodaj najstarszego muzycznego zabytku polskiego związanego z obrzędami weselnymi.

Kaja i Janusz Prusinowski mają dosyć bogate doświadczenia, jeśli chodzi o artystyczną i edukacyjną pracę z dziećmi. O realizowanych przez małżeństwo warsztatach, spektaklach, słuchowiskach i publikacjach gość Piotra Kędziorka opowiadał w wyjątkowo barwny i przekonujący sposób. Przy okazji wyjaśnił, czego brakuje wieu współczesnym maluchom i co mogłoby im dać tradycyjne łużyckie... "ptasie wesele". Zachęcamy do słuchania "Źródeł".

mm

Zobacz więcej na temat: dzieci MUZYKA poezja
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Ponaddźwiękowe / ponadczasowe... czyli przygoda z muzyką dawną

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2013 11:00
"Chcieliśmy pokazać dzieciom świat, który kryje się za dźwiękami dawnej muzyki"
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żywioły orkiestry

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2013 22:30
Ile orkiestra ma skrzydeł, nóg, rąk i rogów?
13 października 2013 r. w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbył się kolejny koncert z cyklu Podróże ponaddźwiękowe.
rozwiń zwiń