X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kołysanki rażone piorunem i dzieci-ptaki

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2013 18:00
Czy kultura tradycyjna może być przydatna w edukacji współczesnych dzieci? Między innymi na to pytanie odpowiedziała w magazynie "Źródła" Kaja Prusinowska, która prezentowała album "Kołysała mama smoka - powrót".
Audio
  • Kołysanki rażone piorunem i dzieci-ptaki - rozmowa z Kają Prusinowską (Dwójka/Źródła)
Fragment okładki płyty Kołysała mam smoka - powrót
Fragment okładki płyty "Kołysała mam smoka - powrót"Foto: materiały promocyjne

Okazuje się, że to już czwarta inkarnacja krążka zawierającego kompozycje Kaji i Janusza Prusinowskich do poezji dziecięcej Joanny Papuzińskiej. Pierwsza stanowiła prywatny zbiór, stworzony przez muzyków dla ich dzieci oraz jako prezent dla przyjaciół. - Okazało się, że nasze utwory bardzo spodobały się samej Joannie Papuzińskiej, więc poprosiła o nagrania płyty wyłącznie z jej utworami - opowiadała gość Piotra Kędziorka. Tak powstały dwa kolejne zbiory dołączone do dwóch różnych wydawnictw książkowych z kołysankami poetki. Po drodze nie brakowało przykrych niespodzianek. Zawartość jednej z płyt zniknęła na przykład, gdy piorun spalił twardy dysk w komputerze...

I wreszcie w 2013 roku doszło do wydania tej ostatecznej, wymarzonej i samodzielnej wersji płyty z kołysankami. - Pani Joanna Papuzińska była dla nas kimś więcej, niż autorką wierszy. Od lat pozostaje ona "aniołem opiekuńczym" - podkreśliła Kaja Prusinowska, dodając, że poetka ma też ogromną wiedzę na temat kultury tradycyjnej, także folkloru dziecięcego. Echa tej fascynacji "usłyszeć" można zresztą w jej wierszach. Pod utwór "Dydu dylu na badylu" nie przez przypadek wystarczyło podłożyć melodię "Chmiela", bodaj najstarszego muzycznego zabytku polskiego związanego z obrzędami weselnymi.

Kaja i Janusz Prusinowski mają dosyć bogate doświadczenia, jeśli chodzi o artystyczną i edukacyjną pracę z dziećmi. O realizowanych przez małżeństwo warsztatach, spektaklach, słuchowiskach i publikacjach gość Piotra Kędziorka opowiadał w wyjątkowo barwny i przekonujący sposób. Przy okazji wyjaśnił, czego brakuje wieu współczesnym maluchom i co mogłoby im dać tradycyjne łużyckie... "ptasie wesele". Zachęcamy do słuchania "Źródeł".

mm

Zobacz więcej na temat: dzieci MUZYKA poezja
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ponaddźwiękowe / ponadczasowe... czyli przygoda z muzyką dawną

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2013 11:00
"Chcieliśmy pokazać dzieciom świat, który kryje się za dźwiękami dawnej muzyki"
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żywioły orkiestry

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2013 22:30
Ile orkiestra ma skrzydeł, nóg, rąk i rogów?
13 października 2013 r. w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbył się kolejny koncert z cyklu Podróże ponaddźwiękowe.
rozwiń zwiń