Janko z Małej Łączki. Legenda Beskidu Śląskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2014 15:24
- W momencie kiedy wchodzi w muzyczny trans, ma taką inwencję, że często inni muzykanci szokują się, że jeszcze skrzypce mogą wydobyć coś takiego - o żyjącym na odludziu w zgodzie z przyrodą Janie Sikorze opowiadała w Dwójce etnografka Małgorzata Kiereś.
Audio
  • Janko z Małej Łączki i inne legendy Beskidu Śląskiego (Źródła/Dwójka)
Beskid Śląski  widok z Baraniej Góry
Beskid Śląski – widok z Baraniej GóryFoto: Wikipedia/domena publiczna

W związku z trwającym w Żywcu 45. Festiwalem Folkloru Górali Polskich Anna Szotkowska przypomniała w magazynie "Źródła" rozmowy zarejestrowane podczas minionych edycji największego spotkania polskich górali. Oprócz beskidzkich legend i opowieści o pięknym, lecz trudnym i surowym życiu górali, wysłuchaliśmy historii o Janie Sikorze, jednej z najbarwniejszych postaci Beskidu Śląskiego.

- Janko z Małej Łączki to wyjątkowa postać. Starzy muzykanci powiadają, że z niego urósł taki muzyk, że mało kto mu do pięt dorasta - opowiadała w Dwójce Małgorzata Kiereś, kierowniczka Muzeum Beskidzkiego w Wiśle.

Jan Sikora mieszka w drewnianej chatynce na odludziu; znany jest ze swego umiłowania przyrody i umiejętności gry na różnych instrumentach. - Gra gęsiom, rozmawia z pszczołami, ma fantastyczną filozofię wiejskiego muzykanta, a przy tym potężny bagaż twórczy - podkreślała rozmówczyni Anny Szotkowskiej. - Jan Sikora gra na wszystkim: i na klarnecie, i na trąbce, i na skrzypcach, i na gajdarach. Jest też fantastyczną kopalnią wiedzy o regionie i tradycyjnych instrumentach. Cudownie gra na heligonce. Lubi ją, bo ona wnosi do życia wesołość. Z kolei po skrzypeczki sięga, jak próbuje duszyczki trochę oddać. W maju z kolei gra na trąbce, bo uważa, że jak na trąbce wygra panience Maryi, to ona to w niebie poczuje, bo trąbka daleko niesie...

Więcej na temat beskidzkich muzyków i codziennego życia w tym regionie - w nagraniu audycji.

bch/mm

Zobacz więcej na temat: beskidy folk

Czytaj także

Pogórzanom nuty niepotrzebne

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2014 13:29
- U nas każdy jest słuchowcem. Wystarczy, że raz usłyszmy jakąś melodię i już ją potrafimy śpiewać - mówił w Dwójce Stanisław Deś, kierownik zespołu, który zdobył Basztę na tegorocznym Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomysły Antoniego Kani wyprzedziły epokę

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2014 16:00
12 lipca zmarł Antoni Kania - muzyk, pasjonat, którego spojrzenie na twórczość folkową i ludową zachwycało oryginalnością.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z Bośni do Rząsin i zwycięstwa w Kazimierzu. Historia Feliksy Cierlik

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2014 13:00
Śpiewaczka Feliksa Cierlik pochodzi z grupy polskich reemigrantów z Bośni. Jej rodzice wywodzili się z terenów Lubelszczyzny (matka) i Podola (ojciec). Po II wojnie zamieszkała w Rząsinach na Dolnym Śląsku, a śpiew towarzyszy jej przez całe życie. W tym roku wygrała I nagrodę na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.
rozwiń zwiń