Polskie Radio
Section05

beskidy

Z miłości do książek i piękna natury. Reportaż "Otuleni lasem"

Ilustratorka i pisarka książek dla dzieci Jola Richter-Magnuszewska z mężem Maciejem są miłośnikami piękna natury i jej dzikości. Wraz z synami i gromadką zwierząt mieszkają na skraju Beskidu Niskiego w drewnianej chacie otoczonej lasem. Domowe i leśne zwierzęta, bliskie otoczenie przyrody są dla nich niekończącym się źródłem zdumienia. Co też przelewane jest później na papier.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Monika Chrobak natura przyroda malarstwo książki dla dzieci pr poleca

POLSKIE RADIO 24 Burza w górach. Ekspert radzi, jak się zachować

- Jeżeli burza zaskoczy nas na górskim szlaku, należy usiąść na plecaku, złączyć nogi, skulić się i w ten sposób ją przeczekać. Powinniśmy też unikać cieków wodnych - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. bezpieczeństwa w górach Piotr van der Coghen.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Piotr Van Der Coghen góry Tatry turysta turystyka lato wakacje bezpieczeństwo społeczeństwo Bieszczady

"Moja przystań". Reportaż Moniki Chrobak w Jedynce

To opowieść o powrocie do źródeł i korzeni. Bohaterką jest Łemkini Grażyna Betlej-Furman. Jako jedyna osoba z tej społeczności mieszka w Ropkach w Beskidzie Niskim, czyli na rdzennych ziemiach jej przodków, którzy zostali przesiedleni na Ukrainę lub Ziemie Odzyskane w ramach powojennej akcji Wisła. W Jedynce wyemitowaliśmy reportaż "Moja przystań" Moniki Chrobak.
Zobacz więcej na temat:  reportaż reportaż w Jedynce Monika Chrobak pr poleca Łemkowie wieś

Co najmniej trzy dekady muzyki folkowej w niejednym wydaniu

Każdy z tematów w „Kiermaszu pod kogutkiem” osnuty jest wokół jakiegoś jubileuszu. Zaczniemy od Tygodnia Kultury Beskidzkiej (wydarzenie 60-lecie obchodziło rok temu), którego 61. edycja już za dwa tygodnie. Poznamy kilkudziesięcioletni dorobek Orkiestry Św. Mikołaja zapisany na kartach pewnego śpiewnika. Wraz z Krzysztofem Trebunią-Tutką będziemy świętować 30-lecie zespołu „Trebunie-Tutki”. 
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor tradycja folk Mariana Kril Łemkowie Tatry Podhale

Zdobywca Oscarów z Suchej Beskidzkiej. Polskie lata Billy'ego Wildera

Miał kilka lat, gdy zaczęła się jego podróż na zachód. Najpierw Wiedeń, potem Berlin i Paryż, wreszcie: Hollywood. W Ameryce odniósł sukces, o którym nawet mu się nie śniło, gdy jako chłopiec ganiał po Suchej czy po Krakowie. A chłopcem był dosyć niesfornym i nie raz wpadał w kłopoty. 
Zobacz więcej na temat:  Billy Wilder historia Polski HISTORIA historia Europy Hollywood kino FILM reżyser Sucha Galicja Kraków Wiedeń Berlin Paryż Wawel

Niskie góry też mogą być groźne. Safe Base uczy, jak ich nie lekceważyć

W schronisku PTTK Przysłop pod Baranią Górą odbędzie się druga odsłona pierwszego beskidzkiego festiwalu dotyczącego bezpiecznej turystyki górskiej w zimowych warunkach. - O zagrożeniach górskich myślimy w kontekście Himalajów, Alp, Tatr, ale niskie góry też mogą być groźne. Beskidy są takim przykładem - mówi Agnieszka Schwenk-Sapeta, organizatorka wydarzenia. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Weronika Puszkar bezpieczeństwo góry pierwsza pomoc zagrożenia

Finał akcji "Z głową w górach": co warto zobaczyć w Krynicy-Zdroju?

Nasza zimowa akcja "Z głową w górach" dobiega końca. Ostatnim przystankiem na trasie Polskiego Radia jest Krynica-Zdrój. Miejscowość w Beskidzie Sądeckim słynie przede wszystkim z wód zdrojowych, ale kuracjusze i turyści mogą skorzystać także z bogatej oferty kulturalnej oraz okolicznych tras pieszych i zjazdowych.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Maciej Walecki Krynica-Zdrój Nikifor Z głową w górach