Polskie Radio
Section05
beskidy

"Nowe życie" - reportaż Moniki Chrobak

Odkrywa uroki wsi i dawnej Łemkowszczyzny. Iwona Iskra wraz ze swoim mężem Łemkiem przeniosła się z Wrocławia do Beskidu Niskiego. Wyjazd z dużego miasta nie był dla niej łatwą decyzją ale jak twierdzi warto było podjąć to wyzwanie. Tu odnalazła ciszę i spokój, czego jej zdaniem brakuje w większych aglomeracjach. To też dla niej okazja aby poznać korzenie rodzinne swojego męża.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Monika Chrobak beskidy

Cyryl Ratajski. Syn karczmarza, który został pierwszym Delegatem Rządu na Kraj

19 października 1942 roku w Warszawie zmarł Cyryl Ratajski - jeden z wybitnych przedstawicieli sceny politycznej II Rzeczpospolitej i wieloletni prezydentem Poznania. W historii zapisał się jednak przede wszystkim jako twórca cywilnych struktur administracyjnych Polskiego Państwa Podziemnego.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski II Rzeczpospolita Cyryl Ratajski Poznań II wojna światowa polityka beskidy

Beskidy. Na szlaku góralskich bacówek

Odkąd w rejony Beskidów kilkaset lat temu trafili pierwsi pasterze, tamtejsze życie toczy się niezmienionym rytmem, wyznaczanym porami wypasania i dojenia owiec oraz rozpalania ogniska, dzięki któremu owcze mleko zmienia się w pyszne góralskie sery. Po Beskidzie Śląskim i Beskidzie Żywieckim, a konkretnie po stojących tam bacówkach w cyklu "W Polskę" oprowadzała nas Aneta Legierska, rodowita, beskidzka góralka.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Jacek Frentzel beskidy góry ser turystyka owce podróże podróże po Polsce STYL ŻYCIA tradycja

Czas w góry! Folkowe atrakcje Kielecczyzny i Beskidów

U podnóża południowego stoku Pasma Łysogórskiego, w Kakoninie (woj. świętokrzyskie) stoi niezwykła, choć niepozorna drewniana chałupka. Co w sobie kryje? W „Kiermaszu pod kogutkiem” Sprawdzi to Patrycja Zisch! W audycji z gór Świętokrzyskich przeniesiemy się w Beskidy, by tam doświadczyć barwnego folkloru 59. Tygodnia Kultury Beskidzkiej!
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor folk tradycja muzyka ludowa wieś Patrycja Zisch Kielecczyzna beskidy

Zdobywca Oscarów z Suchej Beskidzkiej. Polskie lata Billy'ego Wildera

Miał kilka lat, gdy zaczęła się jego podróż na zachód. Najpierw Wiedeń, potem Berlin i Paryż, wreszcie: Hollywood. W Ameryce odniósł sukces, o którym nawet mu się nie śniło, gdy jako chłopiec ganiał po Suchej czy po Krakowie. A chłopcem był dosyć niesfornym i nie raz wpadał w kłopoty. Urodził się 22 czerwca 1906 roku.
Zobacz więcej na temat:  Billy Wilder historia Polski HISTORIA historia Europy Hollywood kino FILM reżyser Sucha beskidy Galicja Kraków Wiedeń Berlin Paryż Wawel

Muzyka w kulturze ludowej. Monika Wałach-Kaczmarzyk gościem Trójki

W sobotnim wydaniu audycji "Trzy gramy Redbada" powróciliśmy do korzeni. Redbad przyjrzał się kulturze ludowej, a konkretnie jej warstwie muzycznej. Jakie są cechy charakterystyczne tej kultury? Na czym polega jej wyjątkowość? Na te pytania odpowiedzi udzieliła Monika Wałach-Kaczmarzyk, laureatka Nagrody im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej" w kategorii Mistrz Tradycji.
Zobacz więcej na temat:  Redbad Klynstra KULTURA Trójka beskidy kultura ludowa