Polskie Radio
Section05
beskidy

Zdobywca Oscarów z Suchej Beskidzkiej. Polskie lata Billy'ego Wildera

Miał kilka lat, gdy zaczęła się jego podróż na zachód. Najpierw Wiedeń, potem Berlin i Paryż, wreszcie: Hollywood. W Ameryce odniósł sukces, o którym nawet mu się nie śniło, gdy jako chłopiec ganiał po Suchej czy po Krakowie. A chłopcem był dosyć niesfornym i nie raz wpadał w kłopoty. 
Zobacz więcej na temat:  Billy Wilder historia Polski HISTORIA historia Europy Hollywood kino FILM reżyser Sucha beskidy Galicja Kraków Wiedeń Berlin Paryż Wawel

Niskie góry też mogą być groźne. Safe Base uczy, jak ich nie lekceważyć

W schronisku PTTK Przysłop pod Baranią Górą odbędzie się druga odsłona pierwszego beskidzkiego festiwalu dotyczącego bezpiecznej turystyki górskiej w zimowych warunkach. - O zagrożeniach górskich myślimy w kontekście Himalajów, Alp, Tatr, ale niskie góry też mogą być groźne. Beskidy są takim przykładem - mówi Agnieszka Schwenk-Sapeta, organizatorka wydarzenia. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Weronika Puszkar beskidy bezpieczeństwo góry pierwsza pomoc zagrożenia

Finał akcji "Z głową w górach": co warto zobaczyć w Krynicy-Zdroju?

Nasza zimowa akcja "Z głową w górach" dobiega końca. Ostatnim przystankiem na trasie Polskiego Radia jest Krynica-Zdrój. Miejscowość w Beskidzie Sądeckim słynie przede wszystkim z wód zdrojowych, ale kuracjusze i turyści mogą skorzystać także z bogatej oferty kulturalnej oraz okolicznych tras pieszych i zjazdowych.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Maciej Walecki Krynica-Zdrój beskidy Nikifor Z głową w górach

Kto w zapusty nie tańczy, temu len nie rośnie

Zapewne większości z Was nie interesuje już wzrost lnu na polu, ale jedno jest pewne - dobra zabawa w zapusty gwarantuje szczęście! W tym odcinku "Źródełka" przyglądamy się zwyczajom na koniec karnawału. Brygida Sordyl i Kuba Gołdyn opowiedzieli nam o tańczących w karczmach kobietach i grasujących po wsi diabłach. Gdy nadchodził koniec karnawału, wolno było bawić się tylko do północy z wtorku na środę! Za to Kaja Prusinowska i jej mąż Janusz Prusinowski wytłumaczyli, jak zaklaskać i zatupać do "trójkowych" melodii. 
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor Hanna Szczęśniak karnawał wieś beskidy taniec

Wszystkie barwy kolędowania, czyli Herody, Dziady i Jukace na Żywiecczyźnie

Początek roku na wsi był pełen kolorów, tajemnic i wesołych melodii. Wędrujący przebierańcy pukali do domów i składali życzenia. Wraz z Brygidą Sordyl i Kubą Gołdynem z Beskidu Żywieckiego sprawdzimy czym jest maciudula i i co robią jukace. Dlaczego? Bo właśnie rozpoczął się 55. Przegląd Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych Żywieckie Gody!  
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor Hanna Szczęśniak Żywiec beskidy kolędy