X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Gdyby Kolberg miał fonograf...", refleksja nad "Ludem" przez pryzmat nagrań

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2014 12:00
- Chcemy się zastanowić, na ile nagrania, które były robione ponad 100 lat po śmierci Kolberga, mogą rzucić światło na sposób czytania i interpretacji jego zapisków - mówił w Dwójce Jacek Jackowski z Instytutu Sztuki PAN.
Audio
  • Jacek Jackowski o projekcie "Gdyby Kolberg miał fonograf..." (Dwójka/Źródła)
  • Jacek Jackowski o ewolucji zapisów nutowych Kolberga (Źródła/Dwójka)
  • Jacek Jackowski o wyprawach terenowych Kolberga (Źródła/Dwójka)
  • Jacek Jackowski o zapisywaniu melodii metodą Oskara Kolberga (Źródła/Dwójka)
  • Jacek Jackowski o czytaniu zapisów nutowych Oskara Kolberga (Źródła/Dwójka)
  • Jacek Jackowski prezentuje współczesne odczytania "Pieśni o Panu Marylskim" ze zbiorów Oskara Kolberga (Źródła/Dwójka)
  • Premiera albumu "Gdyby Kolberg miał fonograf..." i podsumowanie cyklu audycji z Jackiem Jackowskim (Dwójka/Źródła)
  • Jacek Jackowski o fonografie Edisona w służbie muzyce ludowej (Dwójka/Źródła)
Oskar Kolberg
Oskar KolbergFoto: W. Rzewuski, ze zbiorów Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze, za zgodą IMIT

"Gdyby Kolberg miał fonograf…” to projekt rozpoczęty w Roku Kolberga w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Jego zwieńczeniem będzie wydawnictwo płytowe prezentujące najstarsze nagrania muzyków ludowych, które ukaże się w serii ISPAN Folk Music Collection.

>>>Rok Oskara Kolberga w Dwójce<<<

- Chcemy sprawdzić jak mają się one do nutowych zapisów Kolberga - opowiadał w "Źródłach" Jacek Jackowski. - Chcemy, żeby ta płyta była bogato ilustrowana jego odręcznymi zapisami. Jeżeli będziemy prezentowali jakiś przykład, w którym pobrzmiewają echa jego notatek, to zamieścimy również oryginalny rękopis.

Gość Kuby Borysiaka zwracał uwagę, że Kolberg był pierwszym, który zaczął utrwalać w nutach ludowe melodie. Pozwalało mu na to gruntowne wykształcenie muzyczne. Jednocześnie Jackowski zwracał uwagę na ewolucję, która zachodziła w zapiskach etnografa. - Zaczynał od harmonizowania i upiększania zapisów terenowych, które miały być przeznaczone do domowego muzykowania. Kolberg nie myślał, że pieśni wrócą do ludu. Ich adresatem były warstwy oświecone...

Z dodawania akompaniamentu do zapisów ludowych melodii Kolberg zrezygnował pod wpływem romantycznej krytyki, między innymi filozofa Karola Libelta. Więcej na ten temat w nagraniu audycji "Źródła".

***

"Gdyby Kolberg miał fonograf…" to projekt rozpoczęty w Roku Kolberga w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk we współpracy ze Stowarzyszeniem Liber Pro Arte. Jego zwieńczeniem będzie wydawnictwo płytowe prezentujące najstarsze nagrania muzyków ludowych, które ukaże się w serii ISPAN Folk Music Collection. Przygotowanie i wydanie płyty dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kolberg 2014 - Promesa.

Oskar
Oskar Kolberg fot. W. Rzewuski, ze zbiorów Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze, za zgodą IMIT

bch/mm

Zobacz więcej na temat: folk Oskar Kolberg
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

U Kolberga najwięcej jest bajki magicznej

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2014 18:00
- Gromadząc bajki z jego zbiorów, starałam się pokazać w nich to, co najbardziej charakterystyczne, czyli przewagę opowieści, która korzysta z cudownych zdarzeń przedmiotów i spraw - opowiadała w Dwójce Elżbieta Millerowa, autorka opracowania zatytułowanego "Aż tu nagle…”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przysucha - po dawnej wielokulturowości pozostały trzy miejskie rynki

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2014 10:29
Na tych ziemiach przez wiele lat zamieszkiwały trzy różne społeczności: polska, niemiecka i żydowska. Stąd m.in. wynika różnorodność miejscowych zabytków i miejsc pamięci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzięki szkołom tradycji wraca życie do wiejskich remiz

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2014 16:27
- Idea jest taka, że skoro bierzemy skądś muzykę, to próbujemy również ożywić miejsce, w którym żyją ludowi śpiewacy, tancerze, muzycy. To od nich czerpiemy wiedzę - o pomysłach na ożywienia kultury tradycyjnej opowiadał skrzypek Janusz Prusinowski.
rozwiń zwiń