Odkrywała tajemnice karpackich Heraklesów...

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2015 14:00
W niedzielę 25 stycznia zmarła znakomita etnografka dr. Urszula Janicka-Krzywda. W Dwójce przypomnieliśmy jej opowieści o karpackich zbójnikach i magii huculskiej.
Audio
  • Odkrywała tajemnice karpackich Heraklesów... (Źródła/Dwójka)
Janosik, witraż z 1957 roku. Harnasie, będący w istocie zbrodniarzami, opisywani byli często jako ludowi bohaterowie, obdarzenie nieraz nadprzyrodzonymi mocami.
Janosik, witraż z 1957 roku. Harnasie, będący w istocie zbrodniarzami, opisywani byli często jako ludowi bohaterowie, obdarzenie nieraz nadprzyrodzonymi mocami.Foto: Wikipedia/domena publiczna

- Legendy o zbójnikach to jedyne na naszych ziemiach przykłady mitu bohaterskiego, zakorzenionego głęboko w tradycji euroazjatyckiej - opowiadała etnografka. - Słynni Harnasie przychodzili na świat w niezwykłych okolicznościach. Janosik urodził się z zębami, a nad domem rodziców Ondraszka pojawiła się ognista kula. Potem przechodzili inicjację, w którą zaangażowane były wiedźmy, a nawet sam czort. Ostatecznie ginęli zdradzeni, zupełnie jak Herakles czy Samson, przez kobiety. Ale nawet w ostatnich minutach życia kpili sobie ze śmierci - wymieniała.

Dr. Urszula Janicka-Krzywda opowiadała także o magicznych rytuałach huculskich. Wybitną etnografkę wspominali natomiast w audycji jej współpracownicy.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadziła: Anna Szotkowska

Goście: Katarzyna Cyklarz (etnografka), Wanda Bucka (Białogórskie Centrum Kultury), Janusz Kociołek (Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej)

Data emisji: 27.01.2015
Godzina emisji:
12.00

mm/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Władysław Obrochta: dziadek to był pierwszy skrzypek na Podhalu

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2014 14:24
Grę górali z rodziny Obrochtów doceniał sam Karol Szymanowski. W setną rocznicę urodzin prymisty Władysława Obrochty wysłuchaliśmy jego wspomnień.
rozwiń zwiń