Jedyny malarz Tuaregów wkrótce przestanie tworzyć

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2015 16:00
- On ślepnie i niedługo nie będzie już malował. Ma co prawda ucznia, ale ten nie należy do społeczności Tuaregów. Kończy się pewne epoka - mówił dr Adam Rybiński o Rissa Ixa, którego prace można oglądać w Państwowym Muzeum Etnograficznym.
Audio
  • Rozmowa o kulturze Tuaregów i malarstwie Rissa Ixa (Źródła/Dwójka)
Malarstwo Rissa Ixa przedstawia życie codzienne Tuaregów
Malarstwo Rissa Ixa przedstawia życie codzienne TuaregówFoto: dzięki uprzejmości Państwowego Muzeum Etnograficznego

Nasz gość jest współautorem wystawy "Błękitne Miraże - Świat Tuaregów w malarstwie Rissa Ixa i zbiorach Adama Rybińskiego". - W tej społeczności nie ma tradycji malarstwa. Przodkowie Tuaregów pozostawili bardzo proste malowidła w grotach, współcześnie spotyka się wizerunki wielbłądów na torbach i poduszkach. Poza tym Rissa Ixa to jedyny malarz Tuareg i jedyny malarza przedstawiający życie codzienne tej społeczności - opowiadał dr Adam Rybiński.

Artysta, którego prace prezentowane były już m.in. w Paryżu i Nowym Jorku, zajął się sztuką za sprawą wczesnego osierocenia i dziecięcej tułaczki po ulicach Niamey.

W audycji słuchaliśmy także dokonań tuareskich muzyków, którzy stanowią w swojej społeczności elitę nie tylko kulturalną, lecz także intelektualną i polityczną.

***

Prowadzi: Piotr Kędziorek

Goście: dr Adam Rybiński (etnograf), Dariusz Skonieczko (Państwowe Muzeum Etnografgiczne)

Data emisji: 2.12.2015

Godzina emisji: 12.00

mm/jp

Czytaj także

"Pustynia brzmi i śpiewa, pustynia kwitnie"

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2015 01:00
- Na pustyni słyszy się rzeczy, których nie doświadczy się już w miastach. Słyszy się przede wszystkim samego siebie - mówiła Anna Kloska, Polka mieszkająca w Algierii.
rozwiń zwiń