Lautari wskrzeszają ludowego dżezbandytę

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2016 19:00
- Chcieliśmy docenić i pokazać kontekst wiejskiej muzyki z lat 40. i 50. XX wieku - mówili w Dwójce o swoim nowym koncertowym programie muzycy zespołu Lautari.
Audio
  • Muzycy zespołu Lautari o programie "Dżezbandyta czyli złodzieje wiejskiej muzyki" (Źródła/Dwójka)
muzycy zespołu Lautari
muzycy zespołu LautariFoto: Tomek Ogrodowczyk/mat. prasowe

Goście audycji "Źródła" zauważali, że tuż po wojnie na polską wieś zaczęły docierać elementy muzyki jazzowej. - Pojawiły się harmonie i instrumenty dęte, a weselnicy oczekiwali coraz głośniejszej muzyki. Odpowiedzią na to był zestaw perkusyjny w niektórych regionach nazywany dżezbandytą - wyjaśniali muzycy zespołu Lautari.

Do tego okresu artyści nawiązują swoim nowym programem zatytułowanym "Dżezbandyta, czyli złodzieje wiejskiej muzyki". Rozmówcy Magdaleny Tejchmy podkreślali, że drugim członem tego hasła chcą zwrócić uwagę na pewien poważny problem w świecie muzyki tradycyjnej.

***

Prowadzi: Magdalena Tejchma

Gość: Maciej Filipczuk, Michał Żak i Piotr Gwadera (muzycy zespołu Lautari)

Data emisji: 4.07.2016

Godzina emisji: 12.05

Materiał został wyemitowany w audycji "Źródła".

bch/jp

reklama

Czytaj także

Kocirba. Opętani dziką muzyką Lasowiaków

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2016 15:51
– Gdy po raz pierwszy usłyszałem skrzypce, bardzo długo musiano mnie uspokajać – mówił Jarosław Mazur z kapeli Kocirba o najwcześniejszym muzycznym przeżyciu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

InFidelis: tęskniłyśmy do prostoty muzyki ludowej

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2016 12:00
- Wyzwaniem było, żeby przy pomocy dwóch instrumentów opowiedzieć jakąś historię, żeby nimi zaśpiewać - mówiły członkinie zespołu, który na 19. "Nowej Tradycji" zdobył drugą nagrodę i wyróżnienie publiczności "Burza Braw".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adam Tarnowski "skrzypi" solo w Kazimierzu

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2016 19:47
– Jako kapela zdobyliśmy już wszystkie możliwe nagrody. Trzeba więc było spróbować zagrać jako solista – mówił skrzypek, który właśnie w kategorii solistów zdobył nagrodę na festiwalu w Kazimierzu.
rozwiń zwiń