Rosa: cavalo marinho to brazylijska komedia dell'arte

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2016 15:01
- Są w nim maski, poezja, muzyka i teatr - opowiadała w Dwójce o typowym dla północno-wschodniej Brazylii stylu muzycznym Renata Rosa, wokalistka i kompozytorka.
Audio
  • Renata Rosa o brazylijskiej muzyce tradycyjnej (Źródłogranie/Dwójka)
Renata Rosa
Renata RosaFoto: materiały prasowe Skrzyżowanie Kultur

Renata Rosa była jedną z gwiazd tegorocznego festiwalu Skrzyżowanie Kultur. W rozmowie z Magdaleną Tejchmą artystka opowiadała o tradycyjnej muzyce brazylijskiej, która jest jednym z głównych źródeł jej inspiracji. W swojej twórczości Rosa wykorzystuje takie style muzyczne jak maracatu, coco i cavalo marinho, indiańską polifonię tore, taneczne forró oraz poetyckie cantoria de viola.

Renata Rosa podkreślała w audycji znaczenie tańca podczas wykonywania, ale też słuchania muzyki. - Sposób, w jaki ją odbierasz, zmienia się, kiedy tańczysz.

Wokalistka mówiła też o swoich mistrzach i niedostatecznej obecności tradycyjnej muzyki brazylijskiej w tamtejszych mediach głównego nurtu.

***

Tytuł audycji: Źródłogranie

Prowadzą: Magdalena Tejchma

Gość: Renata Rosa (wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów)

Data emisji: 10.10.2016

Godzina emisji: 12.00

bch/jp

Czytaj także

Attila Grandpierre i muzyka zrodzona siłami natury

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2016 14:00
- Odkryłem, że istnieje rodzaj muzyki, która ma źródło głęboko w samym człowieku, ona jest czymś w rodzaju wiecznego aspektu pierwotnej siły wszechświata - mówił w Dwójce legendarny węgierski muzyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lautari wskrzeszają ludowego dżezbandytę

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2016 19:00
- Chcieliśmy docenić i pokazać kontekst wiejskiej muzyki z lat 40. i 50. XX wieku - mówili w Dwójce o swoim nowym koncertowym programie muzycy zespołu Lautari.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wudu. "Śpiewając zwracamy się ku duchom"

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2016 17:40
- Przywołujemy je. To tak jakby wyjąć telefon komórkowy i zadzwonić do kogoś - mówił o haitańskiej muzyce Jean Claude Dorvil, szef zespołu Chouk Bwa Libete.
rozwiń zwiń