Wielkopolska, dudy i sekret lewej ręki

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2017 18:00
- Z pozoru wydaje się, że lewa ręka służy dudziarzowi tylko do przytrzymania worka, w którym jest powietrze. Ale to właśnie ona odpowiada za dźwięk – powiedziała Ewelina Grygier, etnomuzykolożka i flecistka, która uczy się gry na dudach.
Audio
  • Rozmowa z etnomuzykolożką Eweliną Grygier (Źródła/Dwójka)
Siesienki - instrument ze zbiorów Państwowej Szkoły Muzycznej w Zbąszyniu
Siesienki - instrument ze zbiorów Państwowej Szkoły Muzycznej w ZbąszyniuFoto: Stanisław Kusza/wikimedia/CC BY-SA 3.0 PL

- To lewa ręka kontroluje ciśnienie w worze, od którego zależy to, czy dźwięk utrzyma się na tym samym poziomie. Drugim krokiem do sukcesu jest odpowiedni repertuar, który udało mi się poznać dzięki lokalnym dudziarzom, takim jak m.in. Jan Prządka – podkreśliła Ewelina Grygier, która dodała również, że coraz częściej możemy usłyszeć młodych dudziarzy grających współczesny repertuar.

- Współcześni muzycy nie mieszkają już w domach bez ogrzewania, i światła, mają dostęp do internetu i nie powinniśmy się dziwić, że kultywują tradycję na swój sposób – dodała przewrotnie Grygier.

W nagraniu posłuchamy również o digitalizacji nagrań polskiej muzyki ludowej, jaką etnomuzykolożka prowadzi w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk.

***

Rozmawiała: Maria Baliszewska

Gość: Ewelina Grygier (Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk)

Data emisji: 5.12.2017

Godzina emisji: 15.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Źródła".

mz/mc

Czytaj także

Maria Pomianowska: trzeba uczyć improwizowania

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2017 15:44
- Stworzenie nowej melodii to największe wyzwanie w każdej kulturze. Gdy masz melodię, napisanie według niej symfonii nie jest już takie trudne - mówiła w Dwójce Maria Pomianowska.
rozwiń zwiń