X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wielkopolska, dudy i sekret lewej ręki

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2017 18:00
- Z pozoru wydaje się, że lewa ręka służy dudziarzowi tylko do przytrzymania worka, w którym jest powietrze. Ale to właśnie ona odpowiada za dźwięk – powiedziała Ewelina Grygier, etnomuzykolożka i flecistka, która uczy się gry na dudach.
Audio
  • Rozmowa z etnomuzykolożką Eweliną Grygier (Źródła/Dwójka)
Siesienki - instrument ze zbiorów Państwowej Szkoły Muzycznej w Zbąszyniu
Siesienki - instrument ze zbiorów Państwowej Szkoły Muzycznej w ZbąszyniuFoto: Stanisław Kusza/wikimedia/CC BY-SA 3.0 PL

- To lewa ręka kontroluje ciśnienie w worze, od którego zależy to, czy dźwięk utrzyma się na tym samym poziomie. Drugim krokiem do sukcesu jest odpowiedni repertuar, który udało mi się poznać dzięki lokalnym dudziarzom, takim jak m.in. Jan Prządka – podkreśliła Ewelina Grygier, która dodała również, że coraz częściej możemy usłyszeć młodych dudziarzy grających współczesny repertuar.

- Współcześni muzycy nie mieszkają już w domach bez ogrzewania, i światła, mają dostęp do internetu i nie powinniśmy się dziwić, że kultywują tradycję na swój sposób – dodała przewrotnie Grygier.

W nagraniu posłuchamy również o digitalizacji nagrań polskiej muzyki ludowej, jaką etnomuzykolożka prowadzi w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk.

***

Rozmawiała: Maria Baliszewska

Gość: Ewelina Grygier (Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk)

Data emisji: 5.12.2017

Godzina emisji: 15.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Źródła".

mz/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Maria Pomianowska: trzeba uczyć improwizowania

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2017 15:44
- Stworzenie nowej melodii to największe wyzwanie w każdej kulturze. Gdy masz melodię, napisanie według niej symfonii nie jest już takie trudne - mówiła w Dwójce Maria Pomianowska.
rozwiń zwiń