X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nagroda Kolberga. "Dobry muzykant wszystko zagra"

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2018 16:07
- Trzeba umieć grać rzeczy rozmaite. Nie tylko poleczki i obereczki, ale czasem i tango. Muzykant potrafi zagrać każdą melodię. A i śpiewać też musi umieć – mówił Leon Lewandowski, tegoroczny laureat Nagrody im. Oskara Kolberga.
Audio
  • Spotkanie z Leonem Lewandowskim (Źródła/Dwójka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: mat. prasowe

polmuz_1200.jpg
"Źródło inspiracji znaleźliśmy na targu staroci"

6 czerwca o godz. 12 na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się uroczysta Gala 43. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej” przyznawanej raz w roku przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wyróżnienia wręczone zostaną wybitnym przedstawicielom środowiska kultury tradycyjnej. Jednym z nich jest Leon Lewandowski – muzykant solista grający na skrzypcach i basach kaliskich. 

- Na skrzypcach trudno jest grać. Po to, żeby to pojąć, żeby palce dobrze trafiały na struny, trzeba bardzo tego chcieć i przez wiele lat ćwiczyć. No i trzeba kochać naszą ludową muzykę. Mam już ponad 90 lat, więc muszę być dobrym muzykantem, skoro tyle żyję – powiedział Dwójce Leon Lewandowski.

Pan Leon pochodzi z Jagodzińca koło Brzezin w powiecie kaliskim i muzykuje od najmłodszych lat. Urodził się w 1926 r., na skrzypcach zaczął grać jako kilkunastoletni chłopak. Uczył się tej skrzypcowej sztuki podpatrując starszych muzykantów m.in. słuchając wuja. Uczył się grania pasąc krowy, a pierwsze skrzypeczki dostał na odpuście. Wkrótce grywał już na wiejskich weselach i zabawach. 

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji i poznania artystycznego kunsztu laureata Nagrody im. Oskara Kolberga.

***

Rozmawiała: Magdalena Tejchma

Gość: Leon Lewandowski (muzykant, laureat Nagrody im. Oskara Kolberga)

Data emisji: 4.06.2018

Godzina emisji: 15.10

Rozmowa została wyemitowana w audycji Źródła. Magazyn kultury ludowej.

mko/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak