"Joy! Guru". Łagodna moc improwizacji

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2018 14:00
"Joy! Guru" to wspólny projekt legendy gitary slide z Indii Debashisha Bhattacharyi i polskich muzyków z kręgu jazzowej alternatywy, Wojtka Traczyka i Huberta Zemlera. W najnowszych "Źródłach" muzycy opowiadali o pracy nad tym premierowym albumem.
Audio
  • Premiera płyty "Joy! Guru" Bhattacharya/Zemler/Traczyk (Dwójka/Źródła)
okładka płyty Joy Guru
okładka płyty "Joy! Guru"Foto: materiały prasowe

Debashish Bhattacharya z indyjskiego Bengalu to uznany mistrz gry na gitarze hawajskiej i na chaturangui, stworzonym przez siebie 22-strunowym instrumencie. Hubert Zemler, perkusista, oraz Wojtek Traczyk, kontrabasista, to reprezentanci polskiej jazzowej sceny muzyki alternatywnej. Podczas spontanicznej sesji w studiu nagrali wspólny, improwizowany album, który swoją premierę ma 30 listopada.

- To najlepszy dowód na to, że muzyka jest językiem uniwersalnym. Jeśli człowiek jest szczery w swoim przekazie i ma odpowiedni aparat wykonawczy, to jest w stanie nawiązać kontakt z każdym. Między nami od razu narodziła się twórcza energia, a wspólną drogę muzyczną ustaliliśmy dość szybko, po prostu grając - tak Hubert Zemler mówił o sposobie pracy nad płytą.

"Joy! Guru" nawiązuje do muzycznych tradycji popkulturowych z lat 60. i 70. - Muzycy pochodzą z trzech różnych światów, z różnych kultur. Na przykład Debashish Bhattacharya wyrósł w tradycji muzycznej opartej na relacji "uczeń – mistrz". Ta tradycja dzisiaj już praktycznie nie istnieje - tłumaczył Karol Czajkowski, producent albumu.

- Już krótki fragment jednego z utworów pokazuje, jak szybko i łatwo połączyć odmienne kultury, trzy osobowości. To nowa era dla muzyki - dodał mistrz Bhattacharya. 

Utwory z płyty "Joy! Guru", szczegóły i ciekawostki z sesji nagraniowej - do odsłuchania w rozmowie Kuby Borysiaka z twórcami albumu.

***

Tytuł audycji: Źródła

Rozmawiał: Kuba Borysiak

Goście: Debashish Bhattacharya, Hubert Zemler, Karol Czajkowski 

Data emisji: 28.11.2018

Godzina emisji: 15.15

at/gs

Czytaj także

"Po śladach" i "Jeden-Wiele", czyli polskie nowości płytowe

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2018 10:00
W audycji słuchaliśmy najnowszych wydawnictw płytowych Karoliny Cichej i Tria Janusza Prusinowskiego.  
rozwiń zwiń