Polskie Radio
Section05
improwizacja

Dominik Bukowski przed koncertem w cyklu "Jazz.PL": S.E.A. Trio to przypływ dobrej energii

- Sonoryzm, ekspresja i ascetyzm to trzy najtrafniejsze, wręcz kluczowe słowa, które opisują naszą muzykę. Nazwa tria powstała tuż po pierwszych próbach, gdy zaczęliśmy się zastanawiać nad naszymi dźwiękami - mówił w Dwójce wibrafonista Dominik Bukowski przed koncertem S.E.A. Trio w cyklu "Jazz.PL".
Zobacz więcej na temat:  Jazz Andrzej Zieliński Dwójka koncert Dominik Bukowski wibrafon S.E.A. Trio Piotr Lemańczyk Krzysztof Gradziuk improwizacja

Siema Ziemia - brzmieniowe eksperymenty w cyklu "Jazz.PL" [ZOBACZ WIDEO]

W serii koncertów "Jazz.PL" pora na jeden z najciekawszych zespołów młodego pokolenia - kwartet Siema Ziemia. Zespół w swoim oryginalnym języku muzycznym czerpie w równym stopniu z improwizacji, jak i elektroniki oraz wychodzi poza jazzowe granice w poszukiwaniu aktualnych brzmień. Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo tego wyjątkowego koncertu.
Zobacz więcej na temat:  Roch Siciński Jazz Siema Ziemia improwizacja

Rok 2023 w jazzie i muzyce improwizowanej na świecie

Pomysł na tę audycję był bardzo prosty - poprosiliśmy grono uznanych krytyków i dziennikarzy o przedstawienie najlepszych ich zdaniem albumów 2023 roku. I tak o najciekawszych wydarzeniach fonograficznych w swoich krajach opowiedzieli: Laima Slepkovaite (Litwa), Ivo Heinloo (Estonia), Matti Komulainen (Finlandia), Kaspars Zavileiskis (Łotwa) i Enrico Bettinello (Włochy).
Zobacz więcej na temat:  albumy roku album płyta Jazz improwizacja Janusz Jabłoński Tomasz Gregorczyk Dwójka MUZYKA

Maja Miro: chcę być ciszej

Słuchacze Dwójki znają Maję Miro głównie jako multiflecistkę, która próbuje przełożyć melodie ze starych kancjonałów czy elementy muzyki tradycyjnej na język współczesny. Miło nam dołożyć - za "Rozmów improwizowanych" - kolejne, bardziej osobiste wątki do portretu (czy autoportretu) tej wszechstronnej artystki i nietuzinkowej postaci.
Zobacz więcej na temat:  muzyka współczesna Janusz Jabłoński Tomasz Gregorczyk instrumenty muzyczne improwizacja Maja Miro Dwójka MUZYKA

Rajna Swaminathan - mrydanga, improwizacja i "to, co pomiędzy"

Niewielu jest mrydangistów grających na tym wspaniałym, południowoindyjskim instrumencie muzykę jazzową i improwizowaną. Niewiele jest również kobiet grających profesjonalnie na mrydandze. Rajna Swaminathan jest więc prawdziwą pionierką na wielu polach. Amerykańska artystka była gościem tego wydania "Rozmów improwizowanych".
Zobacz więcej na temat:  improwizacja muzyka współczesna Tomasz Gregorczyk Janusz Jabłoński Indie Dwójka

Michał Aftyka Quintet - debiutanci, którzy już wiedzą, że nagrają kolejną płytę

- "Frukstrakt" nie znaczy zupełnie nic, ale dla mnie jest to o tyle interesujące, że ja raczej staram się podchodzić do życia w sposób logiczny. Każdego dnia nagle przychodzi ten moment, że udajemy się spać, i którejś nocy przyśniło mi się właśnie to słowo - mówił w "Poranku Dwójki" kontrabasista Michał Aftyka o debiutanckiej płycie swojego jazzowego kwintetu pt. "Frukstrakt".
Zobacz więcej na temat:  Jazz płyta Roch Siciński Dwójka MUZYKA muzyka współczesna Narodowy Instytut Muzyki i Tańca improwizacja Michał Aftyka