Polskie Radio
Section05
improwizacja

Paulina Święcańska: taniec opiera się na wolności

- Techniki kontakt improwizacji uczymy się przez doświadczenie. Opiera się ona na wolności oraz ciekawości siebie i naszych tanecznych partnerów. Nie ma tutaj ustalonych kroków, tak jak w tańcu towarzyskim, w ogóle choreografii. Chodzi o świadomość ciała i działanie na jej podstawie - mówiła w Dwójce Paulina Święcańska, choreografka, organizatorka Międzynarodowego Festiwalu Tańca Warsaw CI FLOW.
Zobacz więcej na temat:  taniec improwizacja Dwójka Jakub Jamrozek

Żaneta Rydzewska. Fizyka, filozofia, relacje w dźwiękach

Wszystko, co weźmie na swój kompozytorski warsztat – klarnet, kościelne organy, kontrabas czy orkiestrę – zamienia w złoto, czyli w wyselekcjonowane alikwoty, interferencje fal dźwiękowych albo np. brzmieniowe izochromie. Jak zwał, tak zwał – chodzi o to, że komponuje fantastyczną muzykę! Kto? Żaneta Rydzewska, która była bohaterką audycji z cyklu "Nowa Polska".
Zobacz więcej na temat:  kompozytor improwizacja klarnet Dwójka MUZYKA Ewa Szczecińska muzyka współczesna

Jen Shyu. Rytuał dla utraconych

To zupełnie dosłownie będzie opowieść o śmierci i życiu, przez łzy i śmiech. W trakcie pracy nad projektem "Zero Grasses" w 2019 roku umiera ukochany ojciec Jen Shyu. I tak już osobiste przedsięwzięcie – Jen cytuje swoje pamiętniki z dzieciństwa i lat młodzieńczych, wspomina rasistowskie zadry i naiwne marzenia dojrzewającej Amerykanki – nabiera jeszcze bardziej intymnego charakteru. Staje się konfrontacją z bólem, dokumentem czasu żałoby i pożegnaniem.
Zobacz więcej na temat:  muzyka współczesna Tomasz Gregorczyk Janusz Jabłoński Dwójka improwizacja

Hania Piosik: w mojej muzyce każdy może znaleźć coś dla siebie

- Nasza miejscówka powstała w instytucji kulturalnej, a tak naprawdę w przestrzeni zorganizowanej przez młodych fascynatów muzyki. Każda przestrzeń wpływa na sztukę, szczególnie w przypadku projektu opartego na improwizacji. Miejsca i ludzie na koncertach uruchamiają w nas zupełnie różne emocje - mówiła na antenie Hania Piosik, wokalistka, muzyk i eksperymentatorka, która w najbliższą sobotę (20.11) wystąpi w "Miejscówce z Dwójką". 
Zobacz więcej na temat:  Jakub Kukla Dwójka improwizacja